27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Od 20 lat w oddziałach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady. Nie inaczej było w tym roku – zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznych obchodów.
WARSZAWA
Na obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowanych przez Fundację Shalom pojawiła się delegacja TSKŻ. Pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie kwiaty złożyli Natasza Konar z Warszawskiego Oddziału TSKŻ oraz sekretarz redakcji „Słowa Żydowskiego” Marek Hause.
GDAŃSK
W niedzielę 26 stycznia członkowie gdańskiego oddziału TSKŻ spotkali się na cmentarzu żydowskim w Sopocie, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Tego samego dnia w Gdańsku odbyła się projekcja filmu „Syn Szawła”, którego akcja rozgrywa się na terenie nazistowskiego obozu Auschwitz.
DZIERŻONIÓW
W sobotę 25 stycznia w siedzibie dzierżoniowskiego oddziału odbyło się spotkanie upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Prelekcję zatytułowaną „Sylwetki więźniów obozu Auschwitz-Birkenau” wygłosiła dr Anna Grużlewska. Dwa dni później dzierżoniowska delegacja złożyła wieniec pod Synagogą Rutika. W zorganizowanej przez miasto uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, a także uczniowie miejscowych szkół.
ŁÓDŹ
We współpracy TSKŻ, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi po raz piętnasty zorganizowane zostały Dni Pamięci – łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W dniach od 24 do 27 stycznia 2025 roku organizatorzy i partnerzy jubileuszowej edycji przygotowali program pełen wydarzeń: wykładów, koncertów i spotkań, które – podobnie jak w zeszłych latach – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jednak najważniejsze uroczystości miały miejsce 27 stycznia na Stacji Radegast. Jak co roku przedstawiciele organizacji żydowskich, władz wojewódzkich, miejskich i państwowych, złożyli wieńce w hołdzie ofiarom ludobójstwa. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce reprezentowali Sekretarz ZG Ewa Prończuk, członek ZG Jacek Młynarski oraz przewodnicząca łódzkiego oddziału TSKŻ Magdalena Jureńczyk. W intencji wszystkich ofiar Zagłady modlitwę zmówili rabin łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dawid Szychowski oraz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej ks. Piotr Kleszcz.
SZCZECIN
Uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia oświęcimskiego obozu w szczecińskim oddziale TSKŻ odbyły się w niedzielę 26 stycznia. Po modlitwie El mole rachamim zmówionej przez Mikołaja Rozena, głos zabrała przewodnicząca oddziału Róża Król, która opowiedziała zebranym o historii obozu Auschwitz-Birkenau. W części artystycznej spotkania wystąpiła aktorka Anna Gielarowska ze spektaklem poetyckim „Wyrazić niewyrażalne”. Artystce akompaniował skrzypek Misza Tsebrji. W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu delegacja ze Szczecina pojawiła się w Mścięcinie, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się policka filia obozu KL Stutthof. Pod pomnikiem przy ulicy Ofiar Stutthofu kwiaty złożyli: przewodnicząca szczecińskiego oddziału Róża Król, dyrektor biura burmistrza Polic Piotr Jasina oraz Edyta Guzikiewicz i Marek Karapuda z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
WAŁBRZYCH
Członkowie wałbrzyskiego oddziału TSKŻ wzięli udział w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które zorganizowane zostały przez Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Delegacja z Wałbrzycha złożyła wieniec i zapaliła znicze pod Pomnikiem Mauzoleum Gross-Rosen.
WROCŁAW
Na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu znajduje się tablica upamiętniająca ofiary nazizmu. Napis na tablicy w trzech językach – polskim, niemieckim i hebrajskim – informuje o deportacjach Żydów z okresu 1941-1944. To właśnie w tym miejscu Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu zorganizowała uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada na dzień 27 stycznia. Pod pamiątkową tablicą kwiaty złożyli członkowie wrocławskiego oddziału TSKŻ z przewodniczącym Aleksandrem Rotsztejnem na czele.
CZĘSTOCHOWA
Uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowane przez częstochowski oddział TSKŻ oraz Stowarzyszenie Demokratyczna RP, odbyły się przy tablicy pamięci ofiar częstochowskiego obozu pracy Hacag Pelcery. Przewodnicząca oddziału Izabela Sobańska-Klekowska złożyła wieniec w miejscu upamiętnienia oraz zaprosiła wszystkich zebranych do zrobienia zdjęcia z hasłem WeRemember – Pamiętamy, które w dniu 27 stycznia powtarzane jest na całym świecie, aby nigdy nie zapomnieć o wydarzeniach sprzed lat.
KATOWICE
26 stycznia na cmentarzu żydowskim w Katowicach członkowie lokalnego oddziału TSKŻ zapalili znicze i oddali hołd ofiarom nazistowskiej ideologii. Tego samego dnia w katowickim klubie przy al. Korfantego 8, przewodniczący Paweł Grabiec wygłosił prelekcję o Oświęcimiu i zbudowanym tam przez Niemców obozie Auschwitz. Następnego dnia delegacja miejscowego oddziału wzięła udział w dwóch wydarzeniach – w uroczystościach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowanych przez IPN w Katowicach oraz w pobliskim Bytomiu, gdzie członkowie TSKŻ złożyli kwiaty na cmentarzu wyznania mojżeszowego.
KRAKÓW
W dniu 26 stycznia delegacja krakowskiego oddziału TSKŻ złożyła wieniec na Placu Bohaterów Getta, który w czasie II wojny światowej był miejscem koncentracji ludności żydowskiej przed transportem do obozów koncentracyjnych.
Przewodnicząca krakowskiego oddziału, a zarazem wiceprezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Klaudia Klimek wzięła udział w konferencji poświęconej pamięci o Holokauście, która miała miejsce 21 stycznia w Brukseli. Konferencja została zorganizowana przez Komisję Europejską oraz polską prezydencję w Unii Europejskiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji