Obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w Brukseli
31 marca, 2023

Z inicjatywy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce we współpracy z biurem europoseł Anny Fotygi i europosła Adama Bielana, European Jewish Association (EJA)  oraz Muzeum Getta Warszawskiego w dniach 28 i 29 marca w Brukseli odbyły się wydarzenia poświęcone 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Pierwszego dnia w budynku ambasady RP w Belgii, odbyła się uroczysta kolacją, która poprzedziły przemówienia: Wicepremiera i  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, pani europoseł Anny Fotygi i prezesa TSKŻ Artura Hofmana a także kameralny koncert zespołu “Sentido”. Wokalistka Kaja Mianowana  oraz towarzyszący jej muzycy: Piotr Kopietz – akordeon, Arad Emamgholi – instrumenty perkusyjne i Weronika Mońka – Chwała – skrzypce, zaprezentowali utwory żydowskie w języku jidysz, po polsku oraz w ladino. Koncert wprowadził  zebranych gości w bardzo dobry nastrój. Występ zespołu Sentido w szczególności podobał się pani ambasador Izraela, która osobiście dała wyraz uznania muzykom.

 W kolacji udział wzięli m.in jej ekscelencja Ambasador Izraela w Belgii  – pani Idit Rozenzweig-Abu oraz jego ekscelencja ambasador polskiego przedstawicielstwa przy UE –  Andrzej Sadoś. Obecni byli również przedstawiciele instytucji żydowskich w Belgii, zaś  gospodarzami uroczystości byli: jego ekscelencja ambasador RP w Belgii Rafał Siemianowski oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Belgii – p. Agnieszka Bolecka.  Spotkanie stanowiło platformę do wymiany myśli i doświadczeń na różne tematy związane z życiem żydowskim w kraju i zagranicą.

W środę 29 marca, w gmachu Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja, pod hasłem: “Chociażby zginąć, będziemy walczyć… a nasze czyny będą żyły wiecznie. Dziedzictwo Bohaterów Getta”, podczas której przywołano pamięć o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim oraz dyskutowano o znaczeniu powstania dla historii zarówno Polski jak i Europy.  Konferencję prowadziła europoseł Anna Fotyga, a głos zabrali m. in. Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego –  Piotr Gliński, prezes TSKŻ – Artur Hofman, dyrektor Muzeum POLIN – Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego – Albert Stankowski, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego – Monika Krawczyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – Grzegorz Berendt, ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsewołod Czencow, wicekoordynator komisji europejskiej do zwalczania antysemityzmu – Pascale Falek,  polski dziennikarz i opozycjonista Bronisław Wildstein oraz Ruth Isaac (z EJA). Z nagrania wideo, przemówił także przewodniczący Rady Muzeum POLIN – Marian Turski który w swoim przesłaniu podjął kwestię “dlaczego powstanie wybuchło tak późno?”. Całość była śledzona przez obecnych dziennikarzy –  polskich i zagranicznych oraz retransmitowana na żywo, m.in. na profilu facebookowym TSKŻ

– Powojenne pokolenie Żydów w Polsce budowało swą tożsamość przez odwołanie do tych, co walczyli. Nie chcieliśmy się identyfikować tylko z ofiarami – powiedział Artur Hofman

Po debacie, w prestiżowej sali Jehudy Menuhina odbyło się uroczyste otwarcie wystawy MGW “Miasto  Żywych/Miasto umarłych”. Jest to projekt fotograficzny Roberta Wilczyńskiego łączący archiwalne fotografie z terenu getta (pochodzące ze zbiorów MGW) z obrazami dzisiejszej Warszawy. Fotografiom towarzyszą na planszach wybrane teksty źródłowe – zaczerpnięte m.in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie warszawskim, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w  latach 1940-1942).

Po uroczystych przemówieniach:  m.in. Anny Fotygi, Jonathana Rozenzweiga, Artura Hofmana, Alberta  Stankowskiego  oraz dyrektora brukselskiego oddziału EJA –  Alexa Benjamina część oficjalną zakończył  utwór “Miasteczko Bełz” wykonany przez zespół “Sentido”.

fot. TSKŻ/Parlament Europejski

 

 

 

 

80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego