Książka Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna “Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim”
13 kwietnia, 2023
Miło nam poinformować, że niebawem ukaże się polsko-angielska publikacja Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna „Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim”. Jej wydawcami są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Muzeum Getta Warszawskiego, a partnerami – Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie i Muzeum POLIN. Książka zawiera unikatowe zdjęcia z archiwum TSKŻ z lat 1948–2022 oraz ilustracje ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, a także kody QR, które umożliwią oglądanie krótkich filmów tematycznie związanych z powstaniem w getcie warszawskim.

Album „Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim” jest opowieścią o pamięci, która zawsze łączyła Żydów z różnych środowisk, mających różne poglądy polityczne i stosunek do kwestii żydowskiej. Wszyscy spotykali się 19 kwietnia, by uczcić nie tylko pamięć powstańców z getta warszawskiego, ale też wszystkich ofiar Holokaustu. Z książki będzie można dowiedzieć się, gdzie odbyły się pierwsze na świecie obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim, w jaki sposób (oficjalnie i nieoficjalnie) obchodzono kolejne rocznice 19 kwietnia i w jakim regionie Polski znajduje się najwięcej ulic Bohaterów Getta.

Zapraszamy na promocję publikacji „Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim” autorstwa Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna, która odbędzie się 20 kwietnia (w czwartek), o godz. 17.30 w Klubie Babel. Spotkaniu towarzyszyć będzie występ Chóru „Kameleon” Dzielnicy Mokotów pod dyrekcją Katarzyny Marii Bonieckiej, który wykona dwa niezwykle ważne dla polskich Żydów utwory – hymn partyzantów żydowskich Zog nit keyn mol az du geyst dem letsn veg (Nie mów, że już czas w ostatnią drogę iść) oraz „Ani ma’amin”. Pierwszy z nich, napisany przez Hersza Glika w getcie wileńskim, tradycyjnie był wykonywany podczas obchodów kolejnych rocznic wybuchu powstania w getcie warszawskim w wielu ośrodkach żydowskich w Polsce i poza jej granicami.

Akompaniować będzie Grzegorz Sykulski.

 

Spotkanie poprowadzi Artur Hofman – prezes TSKŻ
„80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego