[:pl]
Zachęcamy do sięgnięcia po najnowszy numer “Słowa Żydowskiego”. Nasza okładka zapowiada temat przewodni, jakim w tym miesiącu jest pamięć. Znana czytelnikom naszego miesięcznika Agnieszka Ziobro przygląda się w swoim artykule pomnikom upamiętniającym ofiary Holokaustu.
Niemniej ciekawa jest „Rozmowa Miesiąca”. Jacques Lahitte na co dzień zajmuje się tworzeniem zegarów ściennych i metalowych ozdób. Swój wolny czas poświęca na dokumentowanie dziedzictwa polskich Żydów. Rozmowę z tym pełnym pasji człowiekiem przeprowadził Marek Nowak. W swoim kolejnym felietonie Tomasz Prot rozprawia się z nienajlepszą pamięcią publicysty pewnego warszawskiego tytułu prasowego…
Zainteresowanym historią i kulturą żydowską czytelnikom nie obca jest zapewne leżąca 120 kilometrów od Warszawy miejscowość Przysucha. Śladami żydowskiej przeszłości tego znanego ośrodka chasydyzmu ruszył Chrystian Orzeszko.
Marty’ego Feldmana, amerykańskiego komika o niezapomnianym spojrzeniu, przypomina Rafał Dajbor. Na naszych łamach przeczytacie także relację pióra Luby Matraszek z odsłonięcia pomnika Jana Karskiego w Izbicy. Natomiast Aron Hofman przesłał nam informację z nieformalnego spotkania środowisk żydowskich z całej Europy, zorganizowanego w Brukseli pod patronatem European Jewish Association, w którym po raz kolejny udział wzięło TSKŻ.
W numerze piszemy także o premierze opery dziecięcej „Brundibar” autorstwa czeskiego kompozytora Hansa Krasy. Wystawionym w Łodzi spektaklem, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury uczciliśmy przypadającą w zeszłym roku 75. rocznicę Akcji Reinhardt. Jak zwykle polecamy także felieton Ludwika Lewina.
Z okazji 70. rocznicy powstania Państwa Izrael będziemy w tym roku pisać nieco więcej o jego historii i kulturze. Z tej okazji w styczniu drukujemy artykuł poświęcony deklaracji Balfoura, którego autor Yuval Rotem jest dyrektorem generalnym izraelskiego MSZ.
[:]