02 marca, 2018

[:pl]We wtorek 6 i środę 7 marca br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędą się dwa koncerty upamiętniające 50. Rocznicę Wydarzeń Marca ’68.

W programie ogólnopolskich wydarzeń organizowanych przez społeczność żydowską w Polsce oraz emigrantów Marca ’68 przewidziano kilkadziesiąt spotkań ze świadkami historycznych wydarzeń, z emigrantami marcowymi oraz organizacją kultywującą tradycję żydowską oraz pamięć historyczną dotyczącą Żydów w Polsce, ale także wydarzenia kulturalne w Filharmonii Narodowej. Celem Ogólnopolskich Obchodów jest upamiętnienie historycznych wydarzeń z marca 1968 roku, w wyniku których do wyjazdu z Polski zostało zmuszonych kilkanaście tysięcy osób.

Obchody zainauguruje koncert symfoniczny w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, który odbędzie się we wtorek 6 marca o godz. 19.00. Podczas wieczoru Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka wykona I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26, najbardziej rozpoznawalny utwór niemieckiego kompozytora Maxa Brucha. Kilkanaście lat po śmierci jego twórczość została w Niemczech zakazana z powodu żydowskich powiązań. Partię solową tego utworu, konsultowaną podczas komponowania z wielkim skrzypkiem tamtych lat – Josephem Joachimem, wykona wybitny duński wiolinista Nikolaj Znaider. Drugą część koncertu wypełni

IV Symfonia a-moll op. 61 Mieczysława Weinberga, polskiego kompozytora o żydowskim pochodzeniu, którego zapomniane dotąd dzieła przeżywają obecnie swój renesans.

 

Następnego dnia, w środę 7 marca o godz. 19.30 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej odbędzie się recital fortepianowy Romana Markowicza. W programie utwory Schuberta, Liszta, Bacha, Busoniego, Chopina i Radzyńskiego. Roman Markowicz kształcił się w Warszawie pod kierunkiem Jana Wobożila. Wyjazd z Polski w 1968 roku przerwał mu naukę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Marii Wiłkomirskiej. Osiadł na stałe w Nowym Jorku, gdzie kontynuował studia muzyczne w Manhattan School of Music w klasie wybitnego polskiego pianisty Artura Balsama, który przez wiele lat pozostał jego muzycznym mentorem.

 

Organizatorami Obchodów są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Zikaron-Pamięć-Memory, Internationellt Kulturforum w Szwecji, Filharmonia Narodowa, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oprócz wielu wydarzeń w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie są również organizowane wydarzenia towarzyszące w Gdańsku, Słupsku, Legnicy, Opolu oraz w Sztokholmie. Wydarzenia przygotowane zostały we współpracy z wieloma instytucjami kultury.

 

Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca ’68 Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Do komitetu honorowego Obchodów dołączyły ambasady: Szwecji, Austrii, Danii i Kanady. Patronat medialny udzielili: Słowo Żydowskie oraz Polska Agencja Prasowa. Współpraca redakcyjna z RMF Classic.

 

Więcej informacji na stronie www.tskz.pl/50-lat-marca-68/. Bieżące informacje na profilu TSKŻ na Facebooku[:]