Chanuka 5782
23 listopada, 2021

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń chanukowych, odbywających się w Oddziałach TSKŻ

Oddział TSKŻ w Gliwicach

27 listopada 2021, godz.15:00 Klub TSKŻ Gliwice ul. Górnych Wałów 13

W programie:  koncert utworów żydowskich w wykonaniu wyjątkowo utalentowanej i nagradzanej artystki Lucyny Jarząbek (sopran), gra w dreidla, tradycyjny poczęstunek – pączki, latkes i chanuka geld

WAŻNE!!! W związku z aktualną sytuacją epidemiczną i w trosce o wspólne zdrowie Członkowie Zarządów: GWŻ i TSKŻ Gliwice podjęli decyzję o obowiązku posiadania i przedstawienia przez uczestników święta dokumentu potwierdzającego podwójne zaszczepienie przeciw COVID 19 lub przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV2 (test nie może być zrobiony później niż przed 24 listopada).

Współorganizatorem wydarzenia jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach.


TSKŻ Oddział w Warszawie:

28 listopada 2021, godz. 16:00, Klub Babel ul.Próżna 5, Warszawa

Koncert chanukowy “Troszeczkę słońca” w wykonaniu: Karoliny Lizer, Przemysława Skałuby, Mateusza Wachowiaka

Na scenie Klubu Babel, Karolina Lizer wystąpi z pieśniami autorów żydowskiego pochodzenia, przygotowany specjalnie z okazji święta Chanuka.
Podczas koncertu wybrzmią tradycyjne pieśni chanukowe, ale nie tylko. Nie zabraknie znanych pięknych melodii jak. ‚‚Miasteczko Bełz’’ czy ‚‚Tak jak malował Pan Chagall’’. Pojawią się także mniej popularne ale nie mniej piękne pieśni jak ‚‚Kishnever Shitkele’’, ‚‚Di Saposhkelech’’ oraz autorskie utwory artystki.
Karolinie Lizer towarzyszyć będą:
Mateusz Wachowiak – akordeon
Przemysław Skałuba – klarnet, duduk
Wstęp po potwierdzeniu obecności: komunikacja@tskz.pl (ilość miejsc ograniczona)

TSKŻ Oddział w Szczecinie
29 listopada 2021, godz. 16:00, Klub Oddziału, ul. Niemcewicza 1/1 Szczecin
W programie:
 •  przywitanie gości i kilka słów o tradycji Święta
 •  zapalenie Chanukiji
 • koncert w wykonaniu zespołu „Srebrzyści akordeoniści”
 • tradycyjny poczęstunek

TSKŻ Oddział w Wałbrzychu
30 listopada 2021 r, godz. 17:00, Klub Żak, ul. Słowackiego 19, Wałbrzych
“Spotkanie przy świecach” – wystąpi Robert Delegiewicz, który zaprezentuje piosenki i teksty autorów pochodzenia żydowskiego.

Wstęp za zaproszeniem, po potwierdzeniu obecności


Oddział TSKŻ w Częstochowie
2 grudnia 2021 r. godz. 17:00, ul. Katedralna 8 lok 3, Częstochowa

Dercejl mir – opowiedz mi historię… koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Sentido w składzie: Kaja Mianowana – wokal, Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal, Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, narracja, kierownictwo artystyczne.

Żydowska kultura muzyczna inspirowała i wciąż inspiruje wielu twórców oraz wykonawców muzycznych, a jej bogactwo, różnorodność oraz niezaprzeczalny urok zjednują sobie rzesze słuchaczy na całym świecie. Dokonując subiektywnej selekcji muzyki żydowskiej artyści zespołu „Sentido” stworzyli repertuar, w którym gra oraz śpiewa się emocje niezwykłe i zbyt silne by je słowami zwykłymi wyrazić. W swoim repertuarze zespół posiada utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą żydowską. Całość w opracowaniu muzycznym Piotra Kopietza

W programie koncertu m.in.:  Zygmunt Konieczny – Chwalmy Pana, Abraham Ellstein – Oj mame,  S. Secunda – Bei mir bistu shein,  Chawa Alberstein – Pod dobrym drzewem, Zygmunt Konieczny- Oczy tej małej, Alexander Olshanetsky – Friling, Zygmunt Konieczny – Ucisz serce

W programie uroczystości: zapalenie świec chanukowych oraz świąteczne upominki

Wstęp po potwierdzeniu obecności: izask@o2.pl


TSKŻ Oddział w Żarach

3 grudnia 2021 r., godz. 14:00, Klub Oddziału, ul .Pszenna 2b, Żary

Występ dolnośląskiego Zespołu Klezmerado, który zaprezentuje znane i lubiane utwory żydowskie i izraelskie. oraz  tradycyjne chanukowe przysmaki – pączki, racuchy, latkies, a dla najmłodszych drejdle i czekoladowe monety – chanuka geld

 


Oddział TSKŻ w Bielsku-Białej
4 grudnia 2021 r, godz. 17:30, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej ul. Słowackiego 17

ŚWIĘTO TRZECH KULTUR

W programie:

 • godz. 17:30 – Wernisaż wystawy “Kultura pamieci – śladami żydowskiej społeczności przedwojennych miast Bielska i Białej”
 • godz.18:00 – Widowisko muzyczne “Pewnego razu w Bielitz”
 • Chanukowy poczęstunek

Wstęp wolny za potwierdzeniem obecności mailowo: promocja.kubiszowka@mdk.bielsko.pl lub telefonicznie pod nr : 33 812 58 86


TSKŻ Oddział w Krakowie

5 grudnia 2021 r, godz. 18:00, HEVRE, ul. Beera Meiselsa 18, Kraków

Koncert TATE MAME – Karolina Trybała i ENSEMBLE CANNELLE (Lora Kostina, Shir-Ran Yinon, Athina Kontou),  Polska/Rosja/Izrael/Grecja

Lata 20., lata 30. i ich brzmienie – piosenki śpiewane w centrach kultury żydowskiej w Odessie, Warszawie, Berlinie i Paryżu w języku jidysz, po polsku, francusku, rosyjsku, niemiecku i angielsku.

Karolina Trybała – wokalistka jazzowa pochodzenia polskiego z bazą w Niemczech, pedagog i tłumacz, organizator warsztatów i imprez kulturalnych.

Karolina urodziła i wychowała się w Nowej Rudzie i w wieku 15 lat wyjechała do Niemiec. W Polsce uczyła się języka rosyjskiego, a także francuskiego i fascynowała się teatrem i literaturą. Po maturze w Düsseldorfie studiowała germanistykę i filozofię i w toku studiów zdobyła uprawnienia tłumacza przysięgłego.
Jednak miłość do muzyki była silniejsza i w toku drugich studiów namiętność zaprowadziła ją na wydział jazzu Wyższej Akademii Muzycznej w Lipsku. Studia te dopełniły stypendia na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej
w Katowicach w klasie Anna Serafińskiej oraz w Zurychu, gdzie do wokalu dołączyły instrumenty perkusyjne. Edukację akademicką Karolina pogłębiała podczas wielokrotnych pobytów na Kubie i w Afryce.

Dziś Karolina intensywnie koncertuje, wykłada emisję głosu i organizuje warsztaty śpiewu w całej Europie.
Na scenie posługuje się wieloma językami, a kosmopolityczne doświadczenia są dla niej ważnym źródłem inspiracji artystycznej.

Wstęp po potwierdzeniu obecności: tel. 602.212.894 do dn. 30.11.2021


Oddział TSKŻ we Wrocławiu

11 grudnia 2021, godz. 16:00, sala kolumnowa ul. Mennicza 1-3, Wrocław

w programie:

 •  koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu charyzmatycznego Marka Ravskiego/pierwszy raz koncertuje we Wrocławiu/ przy akompaniamencie Marcina Mazurka
 • Symboliczne zapalenie chanukiji
 • Tradycyjne potrawy chanukowe i nie tylko
 • Chanuka geld

Prosimy aby udział w spotkaniu brały osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub posiadały negatywny wynik testu na COVID-19 nie póżniej niż 24h przed wydarzeniem.


Oddział TSKŻ w Dzierżoniowie

15 grudnia 2021, godz. 17:00, Klub Oddziału ul. Ząbkowicka 23, Dzierżoniów

Koncert Maurycego Hufa,w ramach Dolnośląskich salonów Muzycznych. W programie: muzyka kompozytorów żydowskich oraz żydowska muzyka ludowa (klezmerska).

Wstęp za zaproszeniami

 


 

Obchody święta chanuka
zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji