25 września, 2017

[:pl]DSC_0585Uroczystość, którą 18. września poprowadzili znany z roli Supermana aktor Dean Cain i dziennikarz Bartosz Węglarczyk, odbyła się w warszawskim ZOO, gdzie małżeństwo Żabińskich w latach 1943-1945 ukrywało i uratowało ponad 300. Żydów z warszawskiego getta.

Podobnie jak w roku ubiegłym wydarzenie zorganizowała„From The Depths”. Tegoroczne odznaczenia otrzymali: Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz brytyjski poseł Daniel Kawczyński wraz z rodziną, który odebrał nagrodę w imieniu brata swojego dziadka Jana Kawczyńskiego zamordowanego wraz z żoną i córką za ukrywanie Żydów. Trzecią z nagród otrzymały z rąk przewodniczącego TSKŻ Artura Hofmana siostry franciszkanki z klasztoru Maryi, które na czele z ówczesną matką przełożoną Matyldą Getter uratowały około 300. Żydów.

Podczas uroczystości wiceprzewodniczący Knesetu Yehiel Bar, odnosząc się do postawy odznaczonych nagrodą im. Żabińskich, ale także szerzej – Sprawiedliwych, przypomniał słowa Nelsona Mandeli – „odwaga to nie brak strachu, ale zwycięstwo nad nim”. Izraelski polityk podkreślił także wagę dzisiejszej współpracy pomiędzy Polską a Izraelem.

Na wydarzenie przybyli m.in. polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, delegacja kongresmenów ze USA, liczni polscy, izraelskich i brytyjscy politycy, rabini i delegacja TSKŻ.

Poczta Polska specjalnie z tej okazji wydała uroczyste znaczki z wizerunkiem małżeństwa Żabińskich.

DSC_0585

DSC_0585 DSC_0590DSC_0585[:]