06 lutego, 2017

[:pl]W dniach 27-31 stycznia 2017, już po raz siódmy odbyły się Dni Pamięci, czyli Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Tradycyjnie na rozpoczęcie DNI PAMIĘCI delegacje ocalałych, gości i przedstawicieli instytucji patronujących oraz wspierających nasze przedsięwzięcie, a także organizatorów obchodów, czyli TSKŻ i Teatru im. S. Jaracza, złożyły kwiaty na Stacji Radegast aby oddać hołd ofiarom Zagłady.

Po oficjalnym uroczystym otwarciu VII Dni Pamięci, które odbyło się w Teatrze im. Stefana Jaracza w następnych dniach zostały pokazane filmy, spektakle dla widzów dorosłych, dzieci i młodzieży oraz udostępniono wejścia na wiele wystaw o tematyce żydowskiej. Podczas projekcji filmu „W poszukiwaniu zaginionego krajobrazu” w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana obecny był reżyser Leo Kantor. Natomiast największym wydarzeniem tegorocznych obchodów Dni Pamięci na skalę światową był uroczysty koncert galowy w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na wypełnionej po brzegi widowni zasiadło ponad tysiąc osób w tym zacni goście z całego kraju i zagranicy oraz przedstawiciele ambasad Izraela, Austrii oraz Niemiec. Oratorium „I Believe. A Holocaust Oratorio For Today” zostało wykonane przez ponad 100 osobowy chór Solitude ze Stuttgartu i 40 osobowy chór dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi przy akompaniamencie Orkiestry opery łodzkiej. Koncert odbył się pod batutą Klausa Breuningera, a gościem honorowym był sam kompozytor z Kanady Zane Zalis.

Już teraz zapraszamy do Łodzi na VIII DNI PAMIĘCI!

VII DNI PAMIĘCI zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

fot. Chrystian Orzeszko/Słowo Żydowskie

[:]