TSKŻ
Oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Sejm RP
17 sierpnia, 2021

Przedstawiamy Oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Sejm RP, wystosowane przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Holocaust i los Żydów w czasie II wojny światowej był jedną z największych tragedii w historii ludzkości. W deklaracji polsko-izraelskiej z 2018 r. wskazano, że Polska i Izrael blisko współpracują w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście. Współpraca ta prowadzona jest w duchu wzajemnego szacunku dla tożsamości i historycznej wrażliwości, również w odniesieniu do najbardziej tragicznych okresów naszej historii… Holokaust był bezprecedensową zbrodnią, popełnioną przez nazistowskie Niemcy przeciwko narodowi żydowskiemu i wszystkim Polakom żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wykazywała pełne zrozumienie dla znaczenia Holokaustu jako najbardziej tragicznej karty w historii narodu żydowskiego. Istnieje wspólna odpowiedzialność za wolność prowadzenia badań, krzewienie  zrozumienia i zachowanie pamięci o historii Holokaustu.

W duchu powyższych słów, uzgodnionych trudnym momencie wzajemnych relacji, a jednak wypracowanych na gruncie dialogu i szacunku, należy wyrazić zaniepokojenie instrumentalnym powoływaniem się na pamięć o Holocauście w działaniach związanych z polityką bieżącą. Nie ma wątpliwości, że Polska była ofiarą niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej, a obecnie jest strażnikiem miejsc pamięci związanych z Holocaustem i uczestniczy w inicjatywach zwalczających antysemityzm.

Zachęcamy do powrotu do spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym.

 

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce