Oświadczenie Prezesa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
15 listopada, 2021

Oświadczenie Prezesa TSKŻ Artura Hofmana ws. wydarzeń w Kaliszu w dn. 11 listopada br.

Warszawa, 15 listopada 2021

Dokładnie tydzień temu, 8 listopada br., podczas konferencji zorganizowanej przez European Jewish Association (EJA), miałem okazję wystąpić z przemówieniem. Z dumą podkreślałem, jak nasze szeroko zakrojone działania społeczno-kulturalne, znajdują pozytywny oddźwięk w polskim społeczeństwie. Akcentowałem, że możemy czuć się w Polsce bezpiecznie, w przeciwieństwie do innych państw. Mówiłem, że Polska jest na tyle przyjaznym krajem dla Żydów, że tak jak obecną konferencję, w przyszłości również będziemy mogli organizować w naszym kraju podobne sympozja, imprezy i uroczystości, które nie byłyby tak łatwe do zrealizowania w innych krajach Europy. Moje tezy zostały przyjęte ze zrozumieniem, przez zgromadzonych tam przedstawicieli organizacji żydowskich, parlamentarzystów i dziennikarzy z całej Europy.

3 dni później – 11 listopada, w Kaliszu,  staliśmy się świadkami orgii nienawiści do Żydów. Setki ludzi skandowały słowa „śmierć Żydom”. Na wiecu padały słowa gloryfikujące antysemicką kampanię z 1968 roku. Nawoływano do wyrzucenia Żydów z Polski lub ich zabójstwa. Stawiam otwarte pytanie, czy tydzień po moim wystąpieniu na konferencji zorganizowanej przez EJA w Krakowie, nadal mógłbym użyć słów, że Polska jest przyjaznym i bezpiecznym państwem dla Żydów?

Chciałbym wierzyć, że tym razem instytucje odpowiedzialne za przestrzeganie prawa w Polsce zachowają się inaczej, niż przed kilkoma laty, gdzie prokuratura we Wrocławiu apelowała o złagodzenie wyroku wobec sprawcy spalenia kukły Żyda.

Artur Hofman

Prezes

Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce

 

 

EJA Delegation to Auschwitz 2021
EJA Delegation to Auschwitz 2021