TSKŻ
Międzynarodowy Marsz Żywych 2021
02 kwietnia, 2021

Ze względu na pandemię Covid-19, w tym roku Międzynarodowy Marsz Żywych nie będzie mógł się odbyć w tradycyjnej formie. Organizatorzy znaleźli wyjątkowy sposóbaby przeprowadzić wirtualny Marsz.Wirtualny Marsz  transmitowany będzie w czwartek 8 kwietnia o godz. 14:00 na stronie: www.motl.org.

Zaraz po nim odbędzie się ceremonia upamiętniająca online, podczas której Prezydent Rivlin zapali pierwszy znicz pamięci.
Jednym z najbardziej poruszających aspektów Marszu Żywych jest możliwość umieszczenia przez uczestników na torach kolejowych w Birkenau tablic pamiątkowych z osobistym przesłaniem.

Specjalnie na tę okazję została przygotowana strona z wirtualną tablicą pamiątkową, na której można już dziś umieścić personalną wiadomość, upamiętniającą zmarłych i ocalałych z Holokaustu. Na oficjalnej stronie https://nevermeansnever.com/pl/ każdy bez wychodzenia z domu może wyrazić solidarność z Marszem Żywych i umieścić wirtualną wiadomość. 

„Podczas gdy Covid-19 nadal sieje ból i chaos na świecie, Marsz Żywych postanawia upamiętnić odwagę i wytrwałość pracowników medycznych, którzy dawali promyk nadziei podczas Holokaustu.

W tym roku wyrażamy też uznanie dla nieustannego zaangażowania służb medycznych stawiających czoła kryzysowi zdrowotnemu związanemu z koronawirusem.

Tegoroczny Międzynarodowy Marsz Żywych 2021 poświęcony jest Personelowi Medycznemu na całym świecie.”

Wśród ocalałych z Holokaustu są osoby, które przeżyły dzięki bezinteresownym działaniom pracowników służby zdrowia. Uczestnicy Wirtualnego Marszu z całego świata zostali sfilmowani przy użyciu innowacyjnej technologii 3D tak, aby sprawiali wrażenie, że maszerują tradycyjną trasą Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau. W hołdzie pracownikom służby zdrowia, którzy narażali swoje życie w czasie Holokaustu, w tym wirtualnym programie wezmą udział liczne stowarzyszenia medyczne z całego świata, w tym Światowa Organizacja Zdrowia, a także osoby stojące na czele walki z COVID-19.