17 maja, 2018

[:pl]

23 maja rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który od lat przybliża najważniejsze i najciekawsze filmy poświęcone tematyce żydowskiej. TSKŻ jest partnerem wydarzenia.

Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie, prezentującym filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe o historii i tradycji narodu żydowskiego oraz  jego kulturowej tożsamości. Na szczególny charakter imprezy wpływają też liczne spotkania z reżyserami konkursowych filmów. Udział w festiwalu potwierdziło ponad dwudziestu twórców filmowych, w tym takie postaci jak: Barak Heymann z Izraela czy Ferenc Török z Węgier.

Otwarcie festiwalu nastąpi 23 maja w Kinie Muranów, uroczyste zamknięcie 27 maja w Muzeum POLIN. Bezpłatne wejściówki na wszystkie seanse będą dystrybuowane w Kinie Muranów od poniedziałku 21 maja.

Cel festiwalu jest niezmienny – pokazać najciekawsze ujęcia tematyki żydowskiej we współczesnym kinie. „W tym roku dostaliśmy ponad sześćset zgłoszeń, a wybraliśmy spośród nich trzydzieści cztery filmy” – mówi Mateusz Toma, koordynator Festiwalu. W programie znalazły się tytuły z Polski, Niemiec, Izraela, Francji, Węgier, Australii, Argentyny, USA, Litwy, Kanady, Rumunii, Austrii, Portugalii i Czech, wyreżyserowane w latach 2016-2018, drobiazgowo zweryfikowane pod względem artystycznym i merytorycznym przez komisję festiwalową.

Przekrój tematów fabularnych, które pojawią się na festiwalu, jest szeroki. W filmie Ferenca Töröka „1945” (Węgry, 2016) dwóch ortodoksyjnych Żydów przybywa tuż po wojnie do niedużego miasteczka na Węgrzech. Mieszkańcy obawiają się, że przyjezdni są spadkobiercami zamordowanych podczas Zagłady lokalnych Żydów i upomną się o zagrabione mienie.

Maysaloun Hamoud w filmie „Pomiędzy” (Izrael/Francja, 2016) przedstawia portret trzech młodych Palestynek mieszkających w Tel Awiwie, uchwyconych w codzienności rozdartej pomiędzy tradycyjnym środowiskiem izraelskich Arabów a życiem nowoczesnego miasta, w którym praca, seks i wolność wyboru mają swoją cenę.

Napięte stosunki izraelsko-palestyńskie są wyłącznym tematem „Wojny w 90 minut” (Izrael/Niemcy, Portugalia, 2016). Nareszcie rozlew krwi ma zostać powstrzymany. Konflikt można rozwiązać poprzez organizację meczu piłki nożnej! To jego wynik rozstrzygnie, kto zostanie gospodarzem Ziemi Świętej, a kto będzie musiał ją opuścić. Zobaczymy całość przygotowań, od spotkania w siedzibie FIFA, aż po sam mecz w Portugalii. To tragikomiczna i bardzo politycznie niepoprawna komedia nagradzanego izraelskiego reżysera Eyala Halfona, byłego ratownika, przewodnika po pustyni, nauczyciela i dziennikarza sportowego, który – tak jak wielu reżyserów prezentowanych filmów – będzie gościł na festiwalu.

Tematy wojenne pojawią się także w filmie „Kraina małych ludzi” Yaniva Bermana (Izrael, 2016). Czwórka dzieci izraelskich oficerów zakłada swoją kryjówkę w opuszczonym obozie wojskowym. Trwa izraelska operacja militarna i wkrótce pojawia się tam dwójka dezerterów. Konflikt o prawa do obozu zaczyna się zmieniać w kolejną, nie mniej brutalną, wojnę.

Podczas festiwalu zobaczymy również filmy dokumentalne pokazujący świat znacznie bogatszy niż przekaz płynący z doniesień medialnych. W obrazie „Ink of Yam” (Niemcy, 2017) Tom Fröhlich pokaże rosyjskie studio tatuażu w Jerozolimie, w którym  spotykają się mieszkańcy świętego miasta – Żydzi, Arabowie i chrześcijanie. Nieduże studio jest soczewką pokazującą nieoczywisty wymiar relacji mieszkańców.

Jednym z punktów festiwalu będzie prezentacja dwóch filmów Baraka Heymanna, czołowego izraelskiego dokumentalisty, działającego w duecie reżysersko-producenckim ze swoim bratem Tomerem: „Kto mnie teraz pokocha” (Izrael, 2016) oraz polska premiera „#WORK_IN_PROGRESS” (Izrael, 2017). Bracia Heymann w swoich filmach dokumentują skomplikowaną społeczno-polityczną rzeczywistość Izraela, skupiając się na tematyce praw człowieka, mniejszości etnicznych i seksualnych oraz społecznego naznaczenia.

W głośnym dokumencie „Miss Holocaust” (Polska, 2017) zobaczymy konkurs piękności, do którego wstępna selekcja odbyła się niemal 80 lat temu. Film Michaliny Musielak miał premierę na festiwalu Berlinale 2017 w konkursie filmów krótkometrażowych.

Te i wiele innych tytułów będzie konkurować o Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa oraz o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego. Ponadto filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrodę Specjalną przyznawaną przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, a także o Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP.

Nagrodzone filmy wybierze jury w składzie: Beata Chmiel, Andrzej Jakimowski, Adam Bajerski.

Wydarzeniem pozakonkursowym będzie projekcja cyfrowo zrekonstruowanego dokumentu Stuarta Schulberga „Norymberga: lekcja dla przyszłych pokoleń” z 1948 roku, bazującego na oryginalnych nagraniach z procesów norymberskich. W dyskusji po seansie będzie uczestniczyć Sandra Schulberg – córka reżysera i producentka odnowionej wersji filmu.

24 maja w JCC Warszawa odbędą się warsztaty prowadzone przez Baraka Heymanna, podczas których reżyser wraz z uczestnikami spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak kształtować – fundamentalną dla powodzenia filmu dokumentalnego – relację z portretowanym bohaterem. Jak zasłużyć na jego zaufanie i uzyskać wiarygodny i wartościowy dramaturgicznie materiał filmowy.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się też warsztaty kuchni żydowskiej przygotowane przez Menora InfoPunkt, które odbędą się 24 i 25 maja w Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.

14. MFF Żydowskie Motywy_grafika_1

 

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.


Dyrektor Festiwalu
: Mirosław Chojecki

Dyrektor artystyczna: Magdalena Łazarkiewicz

Klub festiwalowy: Klubokawiarnia RESORT, ul. Bielańska 1

Partner główny: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Partnerzy: Gutek Film, Kino Muranów, Media Kontakt, Ambasada Izraela, Ambasada USA, Litewski Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Rumuński Instytut Kultury, Węgierski Instytut Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, JCC Warszawa, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP, ZAiKS, Menora, Klub Resort, Oktan Wina, Barkan, Segal

Patroni medialni:  TOK FM, Co Jest Grane, Fimweb, Miesięcznik Kino, Midrasz, Słowo Żydowskie, Miasteczko Poznań, Miesięcznik Stolica, In Your Pocket

Festiwal jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury oraz
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

www.jewishmotifs.org.pl
fb:
www.facebook.com/jewishmotifs

Kontakt dla mediów:

Paweł Bysko
tel. 518 906 819
promocja@jewishmotifs.org.pl[:]