20 lipca, 2016

[:pl]

Holocaust Survivors Band  dwóch ocalałych z Holocaustu Polskich Żydów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej, aby zagrać koncert na Pl. Grzybowskim w Warszawie. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Muniek Staszczyk. Występowi Holocaust Survivors Band towarzyszyć będzie także Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz fundacja From the Depths. 

“To dla nas nadzwyczajne, że możemy być zaangażowani w tak ważny i historyczny projekt. To jest pierwszy i niestety ostatni raz, kiedy Holocaust Survivors Band będzie grać w Polsce. Nasze pokolenie jest ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt z Ocalałymi z Holocaustu. Musimy zrobić, co w naszej mocy, aby być ich świadkami i oddać należny honor” – mówi Jonny Daniels, pomysłodawca i organizator koncertu, Prezes Fundacji From the Depths.

“Dla nas jako największej żydowskiej organizacji w Polsce to prawdziwy zaszczyt gościć tych wspaniałych polskich żydów, którzy po raz pierwszy od czasu wojny wracają do Polski. Poprzez piękną muzykę to wydarzenie połączy nas wszystkich i wzmocni naszą misję, jaką jest kreowanie nowego życia Żydów w Polsce” – podkreślił Artur Hofman Przewodniczący TSKŻ, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Pan Saul Dreier (90 lat), perkusista, urodził się w Krakowie, w młodości przeżył trzy obozy koncentracyjne. W jednym z obozów, baraku, w którym przebywał był także kantor. Dla zabicia czasu, więżniowie stworzyli męski chór, a Pan Dreier, towarzyszył im uderzając dwie łyżki o siebie. Po wojnie Pan Dreier pracował jako wykonawca budowlany w New Jersey.Pan Reuwen “Ruby” Sosnowicz (86 lat), urodził się w Warszawie, wojnę spędził ukryty przez polskiego rolnika, śpiąc obok krów. Po wojnie trafił do obozu przesiedleńców w Niemczech, gdzie nabył swój pierwszy akordeon. Po wojnie Pan Sosnowicz pracował jako fryzjer oraz zawodowy muzyk.

Pan Dreier i Pan Sosnowicz nigdy nie zapomnieli o przeszłości. Chcą pamiętać swoje życie w latach młodości zamin pojawił się Hitler. Dla nich muzyka jest katharsis. Holocaust Survivor Band przywołuje słodko-słone wspomnienia z dzieciństwa, ale ponad wszystko jest celebracją życia.

26 lipca 2016 (wtorek) godz. 19:00 
Holocaust Survivors Band 

Warszawska Orkiestra Sentymentalna

specjalny gość wydarzenia Muniek Staszczyk 

Pl. Grzybowski 12/16 w Warszawie 
Wstęp wolny

Video o Holocaust Survivors Band:
http://www.nytimes.com/2015/03/03/opinion/holocaust-survivor-band.html?_r=0

Holocaust Survivors Band plakat Holocaust Survivors Band fotoHolocaust Survivors Band foto2

[:]