02 listopada, 2016

[:pl]

9 listopada (środa), o godz. 18.00 w Muzeum Niepodległości odbędzie się koncert z okazji 78. Rocznicy Nocy Kryształowej, podczas którego wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem. Wstęp wolny.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Piotr Rojek – fortepian

Stanisław Rybarczyk – dyrygent

W programie utwory m. in. Mordechaja Gebirtiga, Viktora Ullmanna, Maxa Janowskiego, Moshe Koussevitzky’ego, Salomona Sulzera.

Koncert zorganizowany we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie, zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka

Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z TelAwiwu.
Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka.
W roku 1998 ukazała się nakładem firmy Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana „Shalom”. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę „Das verstummte Lied – die Musik der zerstörten Synagogen” – „Pieśń, która zamilkła – Muzyka zniszczonych Synagog”. W lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą oraz Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” wziął udział w nagraniu płyty „Alkimja” zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W czerwcu 2006 roku ukazała się płyta z okazji 10-lecia zespołu. W roku 2011 z okazji 15-lecia zespołu zarejestrowane zostały dwa jubileuszowe koncerty z udziałem berlińskiej kantorki Avitall Gerstetter, we Wrocławiu oraz w Hanowerze.
W latach 2002-2005 przygotował programy z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, z norweską artystką Bente Kahan, z aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu. W roku 2005 Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazji uroczystości odsłonięcia Pomnika dla Pomordowanych Żydów Europy.
W czerwcu 2008 roku odbył tournée po Estonii, występując na najważniejszych festiwalach m.in.: w Tallinie. W 2009 roku na XI Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA przygotował nowy program: „Pieśni” Mordechaja Gebirtiga. W 2010 roku wziął udział w koncertach uświetniających otwarcie synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wraz z Josephem Malovanym i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, a w roku 2011 otworzył koncertem VIII Festiwal „Warszawa Singera”. Jubileusz 15–lecia działalności uczcił koncertami we Wrocławiu i Hanowerze z udziałem berlińskiej kantorki Avitall Gerstetter. W grudniu 2013 roku wystąpił z koncertami w Berlinie podczas III Festiwalu Louisa Lewandowskiego, w którym wystąpili artyści z Jerozolimy, Górnej Galilei, Londynu, Bazylei, Lipska i Berlina. W grudniu 2014 przygotował specjalny projekt edukacyjny zatytułowany „Opowieści Chanukowe” Berlina, a w listopadzie 2014 dał koncert w Filharmonii Hradec Kralove w Czechach. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi” gościł Chór w roku 2015 w przepięknie zrekonstruowanej Synagodze w Chmielniku. W roku 2016 Chór Synagogi pod Białym Bocianem świętuje 20-lecie działalności artystycznej.
Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

78_plakat chor_synagogalny_img_5570b_fot-j-kaminskik-stanik stanislaw_rybarczyk piotr_rojek

[:]