TSKŻ
20 czerwca, 2016

[:pl]

W dniu 20 czerwca 2016 roku przedstawiciele TSKŻ podpisali porozumienie z fundacją From the Depths dotyczące utworzenia Centrum Edukacyjnego Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w budynku nowej siedziby TSKŻ, które powstanie przy pl. Grzybowskim w Warszawie.

– Czuję się dumny, że możemy pomóc Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Jest to tylko mała cząstka, którą możemy odwdzięczyć się za coś, co jest bezcenne, czyli ratowanie Żydów w czasie wojny – mówi Artur Hofman, przewodniczący TSKŻ.

– Po wielu miesiącach wysiłku z naszej strony na rzecz znalezienia siedziby dla Polskich Sprawiedliwych, jesteśmy bardzo wdzięczni TSKŻ za wsparcie. TSKŻ od wielu lat finansuje utrzymanie obecnej skromnej siedziby Towarzystwa Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Świadomość, że dzięki podpisanemu porozumieniu w nowej siedzibie TSKŻ znajdzie się miejsce, gdzie Sprawiedliwi będą mogli spotykać się z młodzieżą z całego świata jest bardzo podnosząca na duchu – powiedział Jonny Daniels, Prezes From the Depths.

Władze TSKŻ podjęły decyzję o przeznaczeniu powierzchni w nowej siedzibie, która ma powstać w najbliższych kilku latach, na miejsce, które zapewni długowieczną pamięć Sprawiedliwych. Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata pozwoli na organizowanie spotkań, wykładów, wystaw, projektów dokumentalnych, debat, i warsztatów z wycieczkami z całego świata. Towarzystwo w szczególności liczy na wycieczki z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie wielu młodych ludzi jest zainteresowanych historią i kulturą żydowską w Polsce. Porozumienie z fundacją From the Depths zakłada także utworzenie centrum wolontariatu dla Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

[:]