Koncert online “Polskie Tanga Hebrajskie Warszawa – Tel Awiw”
07 maja, 2021

14 maja 1948 r. podpisana została deklaracja niepodległości Izraela. Z tej okazji, w 73. rocznicę powstania Państwa Izrael zapraszamy na wyjątkowy koncert online “Polskie Tanga Hebrajskie Warszawa – Tel Awiw” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk i zespołu Tango Attack. Premiera odbędzie się 15 maja (sobota) 2021 r. o godz. 20:00 na Facebooku oraz kanale You Tube TSKŻ.

POLSKIE TANGA HEBRAJSKIE עברי טנגו פולני

Gdzie opublikowano pierwsze tango hebrajskie? …w Warszawie! Warszawa z lat 30-stych i jej rewiami, teatrami i kawiarniami była europejską stolicą tanga. Polskie tanga w języku hebrajskim stanowią wyjątkowy rozdział w historii żydowskiej muzyki w Polsce – reprezentują gatunek niespotykany w żadnym innym kraju europejskim. Tanga po hebrajsku nagrywał w latach 30-stych słynny Adam Aston pod pseudonimem „Ben Lewi” dla polskiej wytwórni Syreny Record. Te nagrania były wysyłane i sprzedawane w Tel Awiwie, gdzie Syrena Record miała swoje przedstawicielstwo. I tak na dancingu w telawiwskich kawiarniach tańczono do polskich tang: Adam Aston w Tel Awiwie wciąż śpiewał głosem rozbawionej Warszawy lat 30-tych”.

Podczas koncertu przeniesiemy się do słonecznego Tel Awiwu, gdzie wirtualnie odwiedzimy miejsca związane z historią tang hebrajskich i poznamy sylwetki ich twórców. Nie tylko posłuchamy tych zapomnianych polsko-hebrajskich tang, ale zobaczymy gdzie w latach 30-tych w Tel Awiwie je tańczono… Naszym przewodnikiem będzie Olga Avigail Mieleszczuk.


Wystąpią: Olga Avigail Mieleszczuk z zespołem Tango Attack

Olga Avigail Mieleszczuk

fot.http://www.olgamieleszczuk.com.pl/


Wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej, uznana międzynarodowo za jedną z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki Jidisz w Polsce. Ma klasyczne wykształcenie muzyczne, ukończyła Antropologię Kulturową w ISNS UW. Pasjonatka okresu międzywojennego, śpiewa Jidisz, po polsku i hebrajsku. Urodzona w Warszawie, dzieli swój czas między rodzinne miasto i Jerozolimę, w której obecnie mieszka. Inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem artystów z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską, jak YUNG Yiddish czy TSKŻ. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.

Tango Attack

fot.https://www.hadrianmusic.co.uk/

 

Hadrian Tabęcki – pianino, aranżacje
Grzegorz Bożewicz – bandoneon
Piotr Malicki – gitara

Zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi. W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje. Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach po tangowe remake’i utworów popularnych i specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi w Polsce tancerzami tanga argentyńskiego.

 


(UWAGA! Rejestracja koncertu dostępna będzie tylko przez tydzień od premiery – tj. do 22 maja 2021 r. do godz. 20:00)

 

https://youtu.be/gh8IBYFwLjo

Więcej informacji w wydarzeniu: https://fb.me/e/4pnm3PBHD

 

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji