10 lipca, 2017

[:pl]

PARDES FESTIVAL 2017 – Spotkania z Kulturą Żydowską| 16-20 sierpnia 2017 | Kazimierz Dolny

| TSKŻ jest partnerem Pardes Festival i organizatorem koncertu Meadow Quartet na Rynku kazimierskim | ZAPRASZAMY!

Piąta edycja festiwalu pomyślana została jako swego rodzaju podsumowanie wątków festiwalowych już obecnych w latach ubiegłych. Organizatorzy, czyli Fundacja Spichlerz Kultury, wykreowali bogaty interdyscyplinarny program i powracają na znane już ścieżki tematyczne. Zapraszają publiczność festiwalową na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, romskich, ormiańskich i łemkowskich.

W programie festiwalu m.in. prezentacje multimedialne poświęcone szeroko definiowanej sztuce żydowskiej, m.in. spacer po kolekcji malarstwa polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kamienicy Celejowskiej i oprowadzanie po ekspozycji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego, warsztat wycinanki żydowskiej poprzedzony prelekcją poświęconą znakom zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej. Aż dwie prezentacje przypomną wystawy poświęcone wybitnym łódzkim artystom żydowskim, braciom Hirszenbergom. Organizatorzy zapraszają na filmowe pokazy pofestiwalowe Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie Motywy”.

Niezwykle (i smacznie) zapowiada się Popołudnie z Morelą, czyli cykl spotkań poświęconych tematyce ormiańskiej w urokliwym Pensjonacie Folwark Walencja. W tematykę romską wprowadzi gości festiwalu Andrzej Grzymała-Kazłowski, twórca Muzeum Kultury Romów Polskich w Warszawie. O cerkwiach, kościołach i synagogach w twórczości Nikifora opowie Zbigniew Wolanin z Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzenia poświęconego roli Wisły w historii Kazimierza Dolnego. W niedzielę festiwalową, 20 sierpnia, kustosze Muzeum Wsi Lubelskiej oprowadzą gości festiwalu po podlubelskim skansenie.

W programie festiwalu zaplanowano cztery wydarzenia muzyczne: na kazimierskim Rynku, w ramach inauguracji Pardes Festival 2017, 16 sierpnia, wystąpi zespół Meadow Quartet. Zaprezentuje on utwory lidera zespołu, Marcina Malinowskiego. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ). W rekomendacji radiowej Dwójki czytamy: W świecie Meadow Quartet wszystko może się wydarzyć – muzyka tradycyjna nie jest punktem końcowym na artystycznej drodze czwórki muzyków. Tradycja żydowska jest tu pretekstem do stworzenia oryginalnego świata dźwięków. Gruntownie wykształceni muzycy, sięgając po całą paletę środków improwizacyjnych, sprawiają, że ich muzyka nabiera oryginalnej dynamiki i charakteru. Członkowie zespołu z wielką swobodą poruszają się po terenach współczesnej kameralistyki, akustycznego jazzu i muzyki improwizowanej.

W trakcie Popołudnia z Morelą zaplanowany jest niezwykły wielokulturowy koncert muzyki i poezji ormiańskiej, hebrajskiej, perskiej i greckiej “Kiele, kiele” (“Przyjdź, przyjdź”) w wykonaniu duetu Sol et Luna, czyli Saby Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego.

 

Wyjątkowo zapowiada się piątkowy wieczór 18 sierpnia w Teatrze na Klepisku pod Kazimierzem: wystąpi fenomenalna Café Cortao el Grupo Flamenco de Varsovia. A po koncercie warsztat flamenco.

W koncercie finałowym festiwalu, w sobotę 19 sierpnia, zagra i zaśpiewa Global Shtetl Band, formacja, którą tworzą dwaj muzycy z Niemiec, Markus Milan Mueller i Daniel Piccon oraz świetnie znany muzyk lubelski, Bartek Stańczyk. Motyw przewodni koncertu to Yiddish Mambo i Latino-Klezmer! Nowy Jork, Miami, Hawana, Buenos Aires w połowie XX w.: muzyka imigrantów z Europy Wschodniej styka się z kulturą obu Ameryk, dając nową, gorącą mieszankę tradycji Starego Kontynentu, muzyki żydowskiej oraz modnych wówczas rytmów latynoamerykańskich. Global Shtetl Band czerpie z tej ekscytującej tradycji „mamboniksów”, przekształcając ją z odwagą, wirtuozerią i wdziękiem w muzykę nowego zglobalizowanego milenium. Zespół wystąpi w Teatrze na Klepisku.

PardesF-1600x1200Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival/

tekst: Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską

[:]