Relacja z obchodów święta Purim w TSKŻ
27 marca, 2024

Za nami jedno z najradośniejszych świąt w kalendarzu żydowskim – Purim! Tradycja tego dnia nakazuje, aby w pełni oddać się zabawie – my także wzięliśmy sobie tę zasadę do serca! Jak co roku przygotowaliśmy dla naszych członków szereg atrakcji, które pozwoliły na huczną celebrację “żydowskiego karnawału”!

WARSZAWA

W stolicy naszego kraju odbyły się centralne obchody radosnego Święta Losów. 23 marca w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym przy ulicy Odrębnej 4 w Warszawie-Miedzeszynie Zarząd TSKŻ zorganizował rodzinny bal purimowy, na który zaproszeni byli członkowie z Warszawy, jak i z całej Polski. Po złożeniu życzeń przez prezesa TSKŻ Artura Hofmana oraz Sekretarz Zarządu Ewę Prończuk, rozpoczęła się szampańska zabawa. Na gości czekał uroczysty poczęstunek – ciepłe dania, przystawki, napoje, słodkości oraz – obowiązkowo – tradycyjne humentasze! Na scenie kilkukrotnie wystąpił zespół Sentido (wokal: Kaja Mianowana, akordeon: Piotr Kopietz, skrzypce: Kacper Malisz, instrumenty perkusyjne: Arad Emamgholi), który porwał wszystkich do tańca. Zarówno najmłodsi, jak i ci trochę starsi zaprezentowali swoje przebrania i wzięli udział w konkursie na najlepszy strój. Uczestnicy imprezy mieli także okazję wziąć udział w magicznym pokazie iluzjonisty Mariusza Czajki. Tegoroczne świąteczne obchody zakończyliśmy czytaniem Megili – wszystko po to, aby wypędzić podstępnego Hamana!

 

Wszystkie zdjęcia z balu purimowego znajdują się w linku: 

https://drive.google.com/drive/folders/1EIWE87g3RdFSbmVsuY01RVzBi7q9nGl2?usp=sharing

 

 

WARSZAWA KLUB BABEL

24 marca w warszawskim Klubie Babel na najmłodszych czekała niezliczona ilość atrakcji. Bal purimowy zorganizowany został w ramach projektu Jung Warsze. Gry i zabawy purimowe prowadziły instruktorki – Maja i Ida Zając.  A Abraham Hayman  przybliżył genezę święta Purim, w tym także historię królowej Estery i przebiegłego Hamana. Nie mogło zabraknąć konkursu na najciekawsze przebranie – każdy z uczestników zabawy otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Najmłodsi obecni na imprezie niechętnie opuszczali pomieszczenia klubowe, zapewniając nas, że już nie mogą doczekać się przyszłorocznego świętowania!

SZCZECIN

Purimowy wieczór w szczecińskim oddziale TSKŻ uświetnił występ aktorki Anny Gielarowskiej, która przygotowała kukiełkowe przedstawienie bazujące na żydowskiej Księdze Estery. Kukiełki do spektaklu przygotowane zostały przez p. Elwirę Koczorowską. Na wszystkich zebranych czekał także świąteczny poczęstunek, na którym nie mogło zabraknąć słodkiego symbolu Święta Losów, czyli humentaszy!

WROCŁAW

W dniu święta Purim członkowie TSKŻ we Wrocławiu przenieśli się w do lat 60., 70. i 80. O oprawę muzyczną w klimacie tamtej epoki zadbał zespół Kamila Drelichowskiego. Dania kuchni żydowskiej przygotowała członkini miejscowego oddziału Izabela Szpacenko.

GDAŃSK

Podczas uroczystego poczęstunku purimowego w gdańskim oddziale TSKŻ odbyła się projekcja filmu „Cud purymowy” w reż. Izabelli Cywińskiej. Po skończonym seansie świąteczny dzień uświetnił występ wieloletniego członka naszego stowarzyszenia Karola Kołodzieja.

 

Dzierżoniów

23 marca w dzierżoniowskim oddziale TSKŻ odbyło się spotkanie celebrujące „żydowski karnawał”. Bela Flajs, wieloletnia członkini miejscowego oddziału, opowiedziała wszystkim o dziejach królowej Estery i zwyczajach towarzyszących świętu Purim. Tradycyjne ucztowanie uświetnił muzyczny występ Marka Szymańskiego i Maurycego Hufa.

Obchody święta Purim zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji