78.rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia towarzyszące online
15 kwietnia, 2021

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących obchodom 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przygotowało cykl wydarzeń towarzyszących, które prezentowane będą w przestrzeni wirtualnej (na Facebooku oraz kanale You Tube Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce) w dniach 19-26 kwietnia 2021 r.


19 kwietnia (poniedziałek) 2021 r. godz.19:00

„Fotoplastykon marzeń” – spektakl muzyczny w wykonaniu: Ewy Makomaskiej i Antoniego Ostroucha, akompaniament: Aldona Krasucka.
„piosenka, żart, ironia, sarkazm… często były jedyną bronią pozwalającą na walkę z codziennością toczącą się w zamkniętej dzielnicy. Występy artystyczne i wizyty w teatrze dawały oddech oraz pozwalały śmiechem odreagować tragizm gettowej rzeczywistości.  „Fotoplastykon marzeń” to spektakl muzyczny pokazujący jak ważna dla ludzi zamkniętych w getcie była kultura, sztuka i muzyka. W programie pojawiają się m.in. utwory wykonywane niegdyś przez Wierę Gran czy wiersze poety i tekściarza Władysława Szlengla.”

 

W spektaklu występują aktorzy związani z Teatrem Polskim w Warszawie – Ewa Makomaska i Antoni Ostrouch, za oprawę muzyczną odpowiedzialna jest Aldona Krasucka. Scenariusz: Ewa Makomaska

Organizator: Oddział Warszawski TSKŻ


21 kwietnia (środa) 2021 . godz. 18:00

Wykład dr. Tomasza Cebulskiego „W walce o godną śmierć – bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau 1944”.

dr Tomasz Cebulski – Politolog, genealog, przewodnik po miejscach pamięci. Autor książki „Auschwitz po Auschwitz” o polityce pamięci, oraz licznych tekstów naukowych i popularnonaukowych. Od roku 2002 zarządza firmą genealogiczną Polin Travel, a od 2020 roku nowym projektem wizualnym w miejscach pamięci o nazwie Sky Heritage Pictures. Stypendysta Fundacji Alfreda Landeckera, pomysłodawca i zarządzający projektem Latającego Uniwersytetu Młodzieży.

Organizator: TSKŻ Oddział w Krakowie

 

 


22 kwietnia (czwartek) 2021 r. godz. 19:00

Koncert „Pustka” w wykonaniu: Kamili Klimczak, Haliny Jarczyk, Jacka Bylicy.

Koncert- impresja od wspomnienia przedwojennej Warszawy w Tuwimowskim “Pokoiku na Hożej” i przedwojennej pieśni miłosnej “Schein vi di levone” (“Jesteś piękny jak księżyc” przez hebrajską modlitwę “Avinu malkeinu” i tradycyjną pieśń “Szpil Klezmer”, aż po współcześnie napisane historie o bohaterach tamtych tragicznych czasów.

Nam mieszkającym w Krakowie, ta twórczość jest szczególnie bliska, a tymi piosenkami chcemy złożyć hołd bohaterom żydowskim, mając nadzieję że wszystkich nas ukoi muzyka. Dla tych którzy pamiętają i chcą pamiętać. Heveniu Scholem Alehem. A pokój niech będzie z nami.

Organizator: TSKŻ Oddział w Krakowie

 


26 kwietnia (poniedziałek) 2021 r. godz. 19:00

Recital „Gdzie jest ta ulica?” („Vu is dos gesele?”): Darek Wójcik vel Davidek, Rafał Lewandowski.

Koncert najpiękniejszych pieśni żydowskich w języku jidysz i polskim w wykonaniu Darka Wójcika – aktora i śpiewaka (bas), byłego solisty Teatru Muzycznego w Gdyni. Podczas koncertu będzie można usłyszeć takie utwory jak: „Vu is dos gesele ?”, „Mamele”, „Warszawo Ma”, „Kinder jorn”

 

Organizator: TSKŻ Oddział w Częstochowie

 

 


 

Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/297111425123475/

 

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji