14 kwietnia, 2020

W związku z panującą pandemią, w poczuciu społecznej odpowiedzialności i troski o wspólne zdrowie, jako organizatorzy corocznych obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, podjęliśmy decyzję, że 19 kwietnia po raz pierwszy uroczystości na warszawskim Muranowie nie odbędą się.
Wraz z Muzeum Getta Warszawskiego przygotowaliśmy wydarzenia, które wyjątkowo nie będą odbywać się w przestrzeni miejskiej lecz w Internecie – tak aby pozostając w domu, móc pielęgnować pamięć o bohaterach warszawskiego getta.  


Codziennie od 14 do 19 kwietnia na stronie: www.tskz.pl oraz Facebooku TSKŻ: https://www.facebook.com/TSKZwP/ emitowane będą reportaże poświęcone historii getta warszawskiego oraz różnym aspektom życia w zamkniętej dzielnicy. Ich autorką jest Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka) – dziennikarka, przewodniczka po Warszawie oraz popularyzatorka dziejów miasta.  
            Filmy opowiadać będą m.in. o : granicach i topografii dzielnicy zamkniętej; życiu codziennym w getcie oraz pomocy Żydom; życiu kulturalnym i artystycznym w getcie; działalności Oneg Szabat;  powstaniu w getcie warszawskim; ostatni film będzie opowieścią a także wirtualnym spacerem szlakiem pamięci bohaterów warszawskiego getta

Reportaże publikowane będą w dni powszednie o godz. 18:00, a w weekend o godz. 10:00.

Zapraszamy także na cykl wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Getta Warszawskiego:

  • „Co trzeci spośród nas” – wystawa Muzeum Getta Warszawskiego
    od 17 kwietnia na  www.1943.pl
    ; https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour

    Kurator wystawy: Rafał Kosewski
    Współpraca: David Berman, Magdalena Piecyk,
    Adam Wolniewicz, Magdalena Zielińska

    Opracowanie graficzne: Paweł Podkowiński
    Tekst: Paweł Wieczorek
    Tłumaczenie: Dominika Gajewska

W ramach uroczystości związanych z 77. Rocznicą Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim i przypadającą w listopadzie 80. rocznicą zamknięcia granic,  przygotowana została wystawa ukazująca historię getta warszawskiego. Do września 1939 roku ludność żydowska w liczbie ok. 370 tys. stanowiła jedną trzecią mieszkańców Warszawy. W jednym mieście współistniały ze sobą dwa światy – polski i żydowski, różniące się wyznaniem, ubiorem, językiem i obyczajowością. Żydzi mieszkali na terenie całego miasta, ale najliczniej w rejonie ulic Gęsiej, Świętojerskiej i Nalewek. Dla niemieckiego okupanta stanowiło to uzasadnienie utworzenia na tym terenie dzielnicy zamkniętej – największego getta w okupowanej Europie.

Wystawa ma na celu przekazanie najważniejszych informacji na temat historii getta, w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Zawarte na planszach treści potraktować można jako wprowadzenie do spacerów śladem pamiątek po nieistniejącej już Warszawie lub zachętę do sięgnięcia po opracowania historyczne i literaturę świadectwa. Oprócz przybliżenia podstawowych wydarzeń takich jak, „Wielka Akcja” czy powstanie 1943 roku, wystawa opowiada o codziennych zmaganiach za murami getta.

Inauguracja wystawy miała się odbyć 16 kwietnia na Placu Grzybowskim, jednak termin jej otwarcia wystawy w plenerze, ze względu na sytuację epidemiczną, zostaje przesunięty. 17 kwietnia zapraszamy na wirtualny wernisaż www.1943.pl. Mamy nadzieję, że spotkanie autorskie odbędzie się na przełomie czerwca i lipca, gdy będziemy mogli się spotkać na Pl. Grzybowskim.

  • „Kobiety w powstańczej narracji”
    felieton historyczny Pawła Wieczorka
    17 kwietnia 2020 na www.1943.pl; https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour;
    Pola Elster służyła w szeregach ŻOB.  Cywia Lubetkin była współtwórczynią ruchu oporu w warszawskim getcie. Luba Gawisar, uciekła gestapowcom i granatowemu policjantowi. Przy wsparciu Aleksandra Kamińskiego znalazła nowe schronienie. Jej miejsce pobytu było zarazem punktem kontaktowym dla ŻOB. One, a także Małka, Rachela, Bluma, Regina, Masza poszły do walki o godną śmierć w powstaniu 1943 roku. Zapraszamy do lektury najnowszego felietonu historycznego autorstwa dra Pawła Wieczorka – stałego publicysty Muzeum Getta Warszawskiego.
  • „Gdy powstawało warszawskie getto”słuchowisko
    19 kwietnia 2020,  na www.1943.pl ; https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour
    Reżyseria: Paweł Passini
    Scenariusz: Ewa Bieniek-Małkowska
    Produkcja: Muzeum Getta Warszawskiego
    Współpraca: Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”

    W ramach działań #MuzeumOnline zapraszamy do wysłuchania fabularyzowanej audycji, zrealizowanej przez dział edukacji Muzeum Getta Warszawskiego. Przybliża ona sytuację w której znalazła się 1/3 mieszkańców przedwojennej Warszawy, podczas II wojny światowej. W listopadzie 1940 roku, za mur wyznaczający granice getta, przesiedlonych zostało ok. czterystu tysięcy polskich Żydów.  W lipcu 1942 roku rozpoczęła się tzw. Wielka Akcja, czyli deportacja ludności do obozu zagłady Treblinka. Rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta i kolejnej fali wywózek, zostali ostrzelani przez grupy żydowskiej konspiracji zbrojnej – Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). 

Chcemy, aby odbiorca zobaczył w mieszkańcach getta nie tylko ofiary, ale też osoby, które wykazały się niezwykłym hartem ducha w ekstremalnych warunkach. Pragniemy, aby tragizm i heroizm dnia codziennego getta stał się powszechnie znany – mówi autorka Ewa Bieniek – Małkowska.
Słuchowisko „Gdy powstawało getto warszawskie” ukazuje próbę odbudowy przedwojennych struktur organizacyjnych i społecznych, w obliczu zmieniających się  warunków egzystencji, przy rosnącej liczbie mieszkańców i zmniejszającym się obszarze. Autorzy odpowiadają na pytania: jak radzili sobie mieszkańcy getta z poczuciem uwięzienia i zamianą ról społecznych, z sytuacją, w której dzieci stały się żywicielami rodzin. Brak było miejsc pracy, a żywność stawała się coraz droższa. Panował głód, szerzył się tyfus, wszawica i dezynteria, postępowało upodlenie i odczłowieczenie. Ucieczką od codzienności było życie religijne i kulturalne, które rozwijało się na bazie osiągnięć z okresu poprzedzającego II wojnę światową. W getcie prowadzono badania naukowe m.in nad chorobą głodową. Rozwijano inicjatywy społeczne i otaczano opieką grupy najbardziej potrzebujące – dzieci, artystów, przesiedleńców.
Nagranie jest wykorzystywane w lekcjach  prowadzonych przez dział edukacji MGW.


  • 19 Kwietnia godz. 12:00 www.1943.pl; https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour;
    www.tskz.pl https://www.facebook.com/TSKZwP/
    Po raz pierwszy w historii obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim nie spotkamy się tłumnie przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Aby oddać atmosferę tego wydarzenia przypomnimy ubiegłoroczną rejestrację uroczystości. Zapraszamy na stronę internetową i profil społecznościowy.
    Spotkajmy się o 12.00 w świecie wirtualnym, gdzie połączy nas pamięć o powstańcach w getcie warszawskim. Emisja ubiegłorocznych uroczystości będzie miała miejsce na stronach internetowych oraz Facebooku: Muzeum Getta Warszawskiego oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

  • Teledysk przypominający o rocznicy – ukazujący miejsca pamięci o bohaterach
    od 14 kwietnia na www.1943.pl
    https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour

Tradycją uroczystości w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim jest marsz szlakiem miejsc pamięci. Ze względu na tegoroczną, wyjątkową sytuację, przygotowaliśmy felieton filmowy, w którym przejdziemy sprzed Pomnika Bohaterów Getta; zatrzymamy się przy „Małym” Pomniku Bohaterów Getta; Pomniku Żegoty; Pomniku Szmula Zygielbojma;, w miejscu gdzie w schronie przy Miłej zginęli członkowie sztabu ŻOB z komendantem Mordechajem Anielewiczem; a następnie przeniesiemy się na Umschlagplatz. Przejdziemy także na Sienną 55, gdzie znajduje się fragment muru getta; na Prostą 51 przed Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta i na Grzybowską 5, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Pawła Frenkla – dowódcę Żydowskiego Związku Wojskowego.


Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji