TSKŻ
70 lat Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
21 października, 2020

70 – letnią historię, najstarszej organizacji żydowskiej przybliżymy dzięki multimedialnej publikacji oraz cyklowi reportaży autorstwa Hanny Dzielińskiej (Hanki Warszawianki). W związku z obecną sytuacją epidemiczną jubileusz przeniesie  się do przestrzeni wirtualnej. Na stronie internetowej, profilu facebookowym  oraz kanale You Tube codziennie od 23 do 29 października publikowane będą wyjątkowe materiały poświęcone historii TSKŻ.

W tym roku TSKŻ obchodzi 70 – lecie swojego istnienia. Dokładnie 29 października 1950 roku zatwierdzono uchwałę Centralnego Komitetu Żydów w Polsce (CKŻP) i Żydowskiego Towarzystwa Kultury (ŻTK), na mocy której postanowiono utworzyć Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Od tego czasu TSKŻ działa nieprzerwanie mimo wielu trudnych momentów, jak np. wydarzenia 1968 roku, które skutkowały nie tylko masową emigracją lecz także odcisnęły się głęboką traumą na tych którzy zostali, ponieważ nic od tej chwili nie było już takie samo.

 Z okazji jubileuszu pragniemy podzielić się wspomnieniami naszych członków dotyczącymi życia wokół TSKŻ, na przestrzeni siedmiu dekad. Już od 23 do 27 października codziennie na Facebooku TSKŻ oraz kanale You Tube będziemy emitować nowy odcinek reportażu Hanny Dzielińskiej (Hanki Warszawianki), opowiadający o losach polskich Żydów skupionych wokół TSKŻ w kontekście wydarzeń Marca 1968.

Reportaże publikowane będą w dni powszednie o godz. 20:00, a w weekend o godz. 11:00.

Natomiast 29 października oddamy do rąk naszych odbiorców multimedialną publikację, która popularyzuje powojenne dzieje społeczności żydowskiej.

Współpracuję z TSKŻ od kilku lat i miałam wrażenie, że jego historię znam całkiem dobrze. Ale kiedy zaczęłam pracę nad publikacją poświęconą 70-leciu tej organizacji, okazało się, że… nie do końca. Sierpień i wrzesień tego dziwnego, 2020 roku, był dla mnie czasem fascynujących rozmów z członkami TSKŻ w całym kraju. Z każdym kolejnym wywiadem otwierała się trochę inna historia albo dobrze znane wydarzenia pojawiały się naraz w nowym świetle. Powojenna historia Polski widziana przez pryzmat prywatnych losów polskich Żydów, którzy w dużej mierze  pozostali w kraju po ’68 roku, to temat mało znany, ale szczerze mówiąc, naprawdę wciągający! Warto się nim zainteresować, póki jest jeszcze z kim rozmawiać. – mówi Hanna Dzielińska –dziennikarka, varsavianistka

Przez dziesiątki lat życie żydowskie w Polsce tożsame było z działalnością TSKŻ, która opierała się nie tylko na oficjalnej reprezentacji społeczności żydowskiej, ale przede wszystkim na integracji jej członków, gdzie w Klubach i na koloniach żydowskich zawiązywano przyjaźnie na całe życie.

Zawsze twierdziłem, że historia TSKŻ to de facto powojenna historia polskich Żydów i każdy kto choćby pobieżnie zapozna się z tą tematyką, zrozumie jak bogaty i wielobarwny był to czas – mówi Artur Hofman Prezes TSKŻ

Więcej informacji jubileuszowych na naszej strony internetowej (www.tskz.pl) oraz Facebooku (https://www.facebook.com/TSKZwP/)

Fot. Szymon Zając

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji