26 stycznia (niedziela) o godz. 17.00 zapraszamy na pokaz filmu „Falenicka Atlantyda”. Jest to sentymentalna filmowa podróż do przedwojennej Falenicy. Poprzez archeologię okruchów pamięci i wzbudzanie ducha miejsca, twórcy odkrywają fragmenty przedwojennego sztetlu – letniska, w obecnym warszawskim osiedlu. Premiera filmu odbędzie się w Muzeum POLIN.
Film dokumentalny „Falenicka Atlantyda” opowiada o zaginionym lądzie, jego mieszkańcach, gościach i przedwojennej atmosferze. Film jest próbą zbudowania pomostu nad wyrwą historii, przypomnienia czym Falenica była przed 1939 rokiem, co stało się z jej mieszkańcami i stałymi bywalcami. Do dawnego, odchodzącego w zapomnienie miejsca udajemy się dzięki pamięci jej najstarszych mieszkańców, którzy w swoich opowieściach przybliżają nam atmosferę przedwojennego letniska.
Po pokazie filmu porozmawiamy z niezwykłymi gośćmi: twórcami filmu Irkiem Dobrowolskim, Justynem Kołakowskim i Anną Dobrowolską oraz bohaterami filmu: Januszem Konorskim – dzieckiem uratowanym z Zagłady i ukrywanym na Stacji Falenica oraz Alicją Szałkiewicz – córką zawiadowcy stacji, wieloletnią przyjaciółką Janusza.
Wydarzenie towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
bilety: 5 zł link do biletów https://bilety.polin.pl/termin.html?id_wydarzenia=1265&data=2020-01-26
Wstęp dla członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce jest bezpłatny. Obowiązuje potwierdzenie obecności: komunikacja@tskz.pl lub 22/620.05.47 do dnia 22.01.2019 (Ilość miejsc ograniczona!)
Wydarzenie organizowane przez: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Film Street oraz Muzeum POLIN
Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasadora Francji w Polsce Frédéric’a Billet
Zobacz oficjalny zwiastu filmu: kliknij tutaj