Zakończenie projektu “Lato w mieście z Jung Warsze”
18 września, 2024

Od 19 do 30 sierpnia Klub Babel przy ulicy Próżnej 5 w Warszawie został opanowany przez najmłodszych. W tegorocznej edycji „Lata w mieście z Jung Warsze” udział wzięło 25 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Podczas dwóch tygodni wspólnej zabawy uczestnicy zapoznawali się z kulturą żydowską, rozwijali się plastycznie i aktorsko, mieli także okazję zwiedzić interesujące miejsca na mapie Polski. Przez całe półkolonie grupa pracowała nad spektaklem „Dybuk” na podstawie sztuki Szymona An-skiego, który zaprezentowany został przed publicznością ostatniego dnia.

Praca nad spektaklem była podstawą do nauki elementów kultury żydowskiej i judaizmu. Poprzez zabawę najmłodsi zapoznali się z takimi pojęciami jak tora, synagoga, czy kabała. Uczestnicy półkolonii zapoznali się również z żydowskim alfabetem, tworząc rysunki z wykorzystaniem pieczątek z ziemniaków w kształcie liter hebrajskich.

Podczas zajęć kostiumograficznych dzieci pracowały nad tworzeniem sukni ślubnej Lei oraz stroju ducha. Najmłodsi stworzyli stroje z ubrań z drugiej ręki, ucząc się przy tym podstaw szycia. Na zajęciach scenograficznych namalowali również wielką makietę przedwojennej Warszawy, w której – zgodnie z przyjętym przez grupę scenariuszem – rozgrywała się akcja „Dybuka”. Do makiety dzieci wykorzystały inspirację z obrazów Chagalla i zrekonstruowane filmy Warszawy sprzed 1944 roku. Przy okazji tworzenia scenografii, dzieci poznały także techniki tworzenia przedmiotów z masy papierowej i malowania. Stworzone na warsztatach z paper mache przedmioty posłużyły im jako rekwizyty do spektaklu.

Dzieci przez cały czas trwania zajęć pracowały nad rozwojem gry aktorskiej i ekspresji scenicznej. By lepiej zrozumieć swoje postaci, stworzyły karty postaci, które pozwoliły wszystkim lepiej wczuć się w rolę. Próby do spektaklu odbywały się zarówno w Klubie Babel, jak i w Parku Saskim.

Najmłodsi mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach tworzenia makramy i warsztatach tworzenia biżuterii. W kolejnym tygodniu odbyły się również warsztaty kulinarne, podczas których zebrani uczyli się robienia pizzy oraz sushi. W planie „lata w mieście” znalazły się także zajęcia w parku trampolin, podczas których dzieci mogły poćwiczyć akrobatyczne figury w asyście trenera.

Tegoroczna grupa kolonistów wybrała się na wycieczki do Łodzi i Częstochowy. W stolicy województwa łódzkiego dzieci spacerowały śladami żydowskich mieszkańców miasta – odwiedzili siedzibę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, pomniki Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina oraz Gwiazdę Idy Kamińskiej. Zwieńczeniem wycieczki były odwiedziny słynnego na cały kraj Orientarium z morskim tunelem, małpami i tygrysami.

Tydzień później odbyła się wycieczka do Częstochowy, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć spektakl przygotowany przez częstochowski oddział TSKŻ „I ptaszki Torę śpiewały”. Najmłodsi odwiedzili także Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian, przy którym każdy położył przygotowany przez siebie kamień pamięci. Pod opieką miejscowego przewodnika, grupa zwiedziła także Muzeum Żydów Częstochowian.

30 sierpnia, ostatniego dnia półkolonii, odbyła się premiera spektaklu „Dybuk”, na który zaproszeni zostali rodzice uczestników. Po 30 minutowym przedstawieniu, dzieci otrzymały drobne prezenty w podziękowaniu za ich pracę, a także statuetki „oscarowe” za ich osiągnięcia podczas spektaklu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji