“Biografie Gdańskie” 2020 – edycja online

Zapraszamy do udziału w XVII Dniach Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Gdańsku – „Biografie Gdańskie”.Wymuszoną przez okoliczności nowością tegorocznej edycji jest ich organizacja bez udziału publiczności, ale za to z transmisją na żywo w Internecie. Tegoroczna impreza odbędzie się w gdańskim Teatrze Miniatura 28 i 29 listopada.
“Biografie” mają na celu przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają w grodzie nad Motławą.

Pomysł spotkań narodził się w 2004 roku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Gdańsk był i jest nadal tyglem kulturowym, a mniejszości wnosiły i wnoszą istotny wkład w jego rozwój.

W przypadającym na XVI i XVII wiek okresie rozkwitu Gdańska żyli tu Niemcy, Polacy Żydzi, Holendrzy oraz Szkoci. Z kolei po II Wojnie Światowej do zrujnowanego miasta trafili Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy. Litwinie oraz Ormianie. Pozostali też na tych terenach Niemcy.


W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w tym roku “Biografie”przenoszą się do Internetu.


W pierwszym dniu (28 listopada), na scenie wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie: Henryk Rajfer i Marek Weglarski z oprawą muzyczna w wykonaniu Teresy Wrońskiej.
W godz. 17:00-17:40  odbędzie się transmisja koncertu na kanale You Tube oraz Facebooku Teatru Miniatura

Gdański Oddział TSKŻ jest współorganizatorem “Biografii Gdańskich”

Musimy szukać nowych form promowania kultury żydowskiej oraz docierania z nią do wszystkich zainteresowanych – podkreśla przewodniczący Rady Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Pomorzu oraz przewodniczący Oddziału Gdańskiego TSKŻ Jakub Szadaj. –Mam nadzieję, ze w przyszłym roku będziemy się już mogli spotykać w tradycyjnej formule, co nie oznacza rezygnacji z nowych form docierania do naszych członków i sympatyków oraz potencjalnych odbiorców naszych działań kulturalnych.


Pełny program “Biografii Gdańskich” znajduje się na stronie Teatru Miniatura:


https://www.teatrminiatura.pl/pl/aktualnosci/2020/11/12/biografie-gdanskie-2020-edycja-online/


DZIEŃ 1:


DZIEŃ 2:Facebook 0 likes

Video

Newsletter Bądź na bieżąco i zapisz się to our newslettera.