XI DNI PAMIĘCI Edycja ONLINE
22 stycznia, 2021

Już po raz jedenasty Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniu 27 stycznia  2021 roku uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ , Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cały dzień będzie można skorzystać z ciekawej oferty dostępnej przede wszystkim online. W ramach XI DNI PAMIĘCI będzie można wysłuchać wykładu, obejrzeć wystawę poświęconą Chasydom, a szkoły będą mogły wziąć udział w ciekawej ofercie edukacyjnej. Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady zaplanowano w całym kraju.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, od początku swego istnienia, czyli od 70 lat; także w czasach gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Muzeum Getta Warszawskiego, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, po raz kolejny dopisujemy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w piętnastą rocznicę jego uchwalenia.


Ten rok jest wyjątkowy, bowiem wszystkie nasze działania odbędą się online co jest spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Wszyscy jednak mamy poczucie ogromnej misji jaką niosą ze sobą powołane przez nas jedenaście lat temu DNI PAMIĘCI
przypomina Artur Hofman, Prezes Zarządu TSKŻ.

W Łodzi już jedenasty rok z rzędu, podczas DNI PAMIĘCI , w wirtualnej przestrzeni, zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, koncert, i ciekawe spotkania. Wszystkie wydarzenia dostępne są bezpłatnie na facebooku TSKŻ i DNI PAMIĘCI oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych),  gdzie o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Będzie to jedyne wydarzenie w ramach programu które odbędzie się nie tylko w sieci. Dla wszystkich zainteresowanych zapewniona jest transmisja online na żywo. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na wykład Adama Sitarka „Auschwitz Birkenau. Historia obozu”.

Do programu online dołączył także oddział TSKŻ we Wrocławiu. W ramach wydarzeń towarzyszących, 1 lutego organizatorzy zachęcają do ciekawych spotkań online z Tamarą Włodarczyk, która opowie
o genezie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dolnośląskich Żydach. Eliezer Mizrachi, kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, zabierze nas w podróż muzyczną prezentując swój recital Pieśni Żydowskich. W tym samym dniu będziemy mogli wirtualnie zwiedzić wystawę „Jorcajt – Czas Chasydów”, przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dodatkowo będzie można wysłuchać wspomnień Mordechaja Canina w interpretacji Tomasza Kwietko – Bębnowskiego.
Cały program dostępny będzie na stronie Facebook organizatorów i rozpocznie się o g.17.00.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego DNI PAMIĘCI dla szkół i grup zorganizowanych. Stanowi ona niewątpliwie główny trzon tegorocznej edycji. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego, dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk, przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Swój program zajęć oparły na dziełach literackich które poruszały temat Zagłady i stanowią między innymi kanon lektur szkolnych. Oferta skierowana jest do uczniów w wieku 15-18 lat. Wirtualne lekcje rozpoczną się dzień przed oficjalnymi obchodami i potrwają do końca tygodnia, a wezmą w nich udział szkoły zarówno z Łodzi jak i z innych miejscowości województwa łódzkiego.

Ciekawą ofertę edukacyjną przygotowało również Centrum Dialogu im. Marka Edelman. “Piramida nienawiści. Jak powstają totalitaryzmy?” to premiera online filmów edukacyjnych. Zajęcia opierają się na analizie pięciostopniowej skali uprzedzeń stworzonej przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Praca na tytułowej Piramidzie Nienawiści pozwoli prześledzić krok po kroku jak powstawały i działały wielkie XX-wieczne totalitaryzmy: nazizm, faszyzm i komunizm. Na zajęciach uczniowie zdobędą wiedzę na temat tego, jak niebezpiecznymi zjawiskami są stygmatyzacja i wykluczenie społeczne oraz uświadomią sobie konsekwencje tych działań, prowadzące do dyskryminacji i agresji. Filmy mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i edukatorów. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół średnich. Program dostępny będzie 27 stycznia od godziny 14.
Szczegóły na stronach organizatorów.

Przez ostatnią dekadę pod koniec stycznia organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to, by zapoznawać  łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie, którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie… na każdym kroku.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce upamiętni 27 stycznia 2021 roku ofiary Zagłady w miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie całego kraju. Członkowie największej organizacji żydowskiej w RP będą składać kwiaty pod pomnikami w miastach, w których znajdują się oddziały TSKŻ. Organizatorzy zapraszają również wszystkich do udziału w ogólnoświatowej kampanii We Remember. Aby się do niej przyłączyć, potrzebna jest tylko kartka papieru, na której napiszemy: We Remember, a następnie sfotografujemy się z nią i zamieścimy to zdjęcie w mediach społecznościowych, na swoich profilach, 27 stycznia oraz udostępnimy na profilu DNI PAMIĘCI na Facebooku.


POBIERZ PROGRAM XI DNI PAMIĘCI