27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu, i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów powojennych, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, postanowiliśmy dopisać Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.
W Łodzi, podczas DNI PAMIĘCI, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi od dziesięciu lat zbliżyć się można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, co roku na DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowują liczne atrakcje: koncerty, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów dokumentalnych, wykłady, spotkania i dyskusje.
Prezydent Miasta Łodzi, Ambasada Izraela i Marszałek Województwa Łódzkiego objęli na stałe DNI PAMIĘCI Patronatem Honorowym. Szósta edycja została również objęta patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2011 roku Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi zapraszają znamienitych gości, artystów i twórców do zaprezentowania swoich dzieł, których tematyka nawiązuje do kultury i historii polskich żydów. Uczestnikami DNI PAMIĘCI byli między innymi: Profesor Władysław Bartoszewski, Prof. Krystyna Radziszewska, Prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska, Jan Jagielski, Ewa Makomaska, Agata Tuszyńska, Zespół Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, Danka Stankiewicz, Olga Mieleszczuk, Hadrian Filip Tabęcki, Marek Rawski, Lala Czaplicka, Zespół Klezmafour.
Przez ostatnie lata z końcem stycznia, organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to by zapoznawać Łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie… na każdym kroku.
XI DNI PAMIĘCI – 27 stycznia 2021 rok. Edycja ONLINE
Kliknij aby pobrać:
INFORMACJA PRASOWA XI DNI PAMIĘCI EDYCJA ONLINE
PROGRAM XI DNI PAMIĘCI EDYCJA ONLINE
Aby obejrzeć prezentację dziesięciu edycji DNI PAMIĘCI – kliknij tutaj
Pobierz informację prasową X DNI PAMIĘCI
Pobierz informację prasową – IX DNI PAMIĘCI
PAKIET EDUKACYJNY IX DNI PAMIĘCI
Pobierz informację o pakiecie edukacyjnym VII DNI PAMIĘCI
Obejrzyj relację z VI DNI PAMIĘCI
POLUB „DNI PAMIĘCI” NA FACEBOOKU
Partnerzy i patroni ostatnich edycji:
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Auschwitz Birkenau
Uniwersytet Łódzki
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
Projekt Ślady Obecności
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie
Muzeum Miasta Łodzi
Teatr im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie
Prezydent Miasta Łodzi
Ambasada USA
Ambasada Izraela
Ambasada Republiki Czeskiej
STAPIS
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Polska Agencja Prasowa
Radio Łódź
TVP Łódź
Słowo Żydowskie
Dziennik Łódzki
Gazeta Wyborcza Łódź
E-Teatr