Wspólna i Niepodległa – wkład artystów żydowskich w tworzenie dziedzictwa kulturowego II RP

2018 rok to nie tylko 100. rocznica odzyskania niepodległości RP, lecz także 100. rocznica utworzenia dwóch niezwykle ważnych dla polskiej kultury instytucji: ZASP-u i ZAIKS-u. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Państwu zagadnienia związane z udziałem artystów pochodzenia żydowskiego w powstaniu tych stowarzyszeń. Pierwsze spotkanie odbędzie się 12 listopada. Szczegóły poniżej.

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości RP, a jednocześnie powstania dwóch wielkich stowarzyszeń: ZASP-u i ZAiKS-u, pragniemy zaprezentować dwa spotkania pt. „Wkład artystów żydowskich w tworzenie dziedzictwa kulturowego niepodległej”, poświęcone najwybitniejszym gwiazdom teatru i kabaretu, które były pochodzenia żydowskiego. Chcąc przypomnieć takie nazwiska jak Szlengel, Hemar, Wars czy Gran, zaprezentujemy podczas koncertów, wystaw i paneli dyskusyjnych ich dzieła autorskie i bogaty repertuar. W projekcie zostaną przedstawione, w atrakcyjnej dla odbiorców formie, różne aspekty życia i aktywności artystycznej autorów i artystów, którzy odegrali ogromną rolę w procesie kształtowania kultury i postaw społecznych II RP. Ich działalność miała wpływ nie tylko na kulturę II Rzeczypospolitej, ale także na jej obecny stan. Z ich dorobku współcześni artyści wciąż czerpią inspiracje.

Pierwsze spotkanie „Kultowi artyści pochodzenia żydowskiego”,  odbędzie się 12 listopada o godz. 18:00 w Klubokawiarni Babel (ul. Próżna 5)

W programie:

Koncert piosenek z repertuaru największych aktorów pochodzenia żydowskiego jak: Z.Terne, L.Kitajewicz, D.Kalinówna, W.Gran (występują aktorzy Teatru Polskiego: Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik; akompaniament: Zbigniew Rymarz)
Panel dyskusyjny i zapoznanie z sylwetkami bohaterów spotkania oraz wystawa poświęcona aktorom żydowskim (Jarosław Wojciechowski, Zbigniew Rymarz)

Koordynacja artystyczna (reżyseria i opracowanie): Ewa Makomaska
Koordynacja merytoryczna: Jarosław Wojciechowski

Wstęp wolny!

Więcej informacji znajduje się tutaj

Kolejne spotkanie poświęcone powstaniu ZAIKS-u już 19 listopada

plakat 50x70_

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 logo_pl

Newsletter Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera.