Premiera Opery „Brundibar”

17 grudnia 2017 roku, w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, odbyła się premiera opery dziecięcej “Brundibar”. Wydarzenie to zorganizowano w ramach obchodzonej w 2017 roku 75. Rocznicy Akcji Reinhardt. Premiera została objęta Patronatem Honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej dr. Ivana Jestraba oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Opera “Brundibar” autorstwa czeskiego kompozytora Hansa Krasy jest uniwersalną opowieścią o walce dobra i zła. Libretto opery opisuje zmagania rodzeństwa – Aninki i Pepiczka, którzy chcą śpiewaniem na ulicach zebrać pieniądze na mleko dla chorej matki , jednak na drodze staje im kataryniarz Brundibar, który stara się pozyć konkurencji. W walce z Brundibarem, dzieciom pomagają ich przyjaciele, pokazując, że tylko działając razem można pokonać zło. Opera dziecięca „Brundibar” nieodłącznie kojarzy się z obozem przejściowym w Theresienstadt w okupowanych Czechach. Był to obóz pokazowy, w którym przebywający tam Żydzi pracowali, mieli czas wolny, halę sportowa, a nawet możliwość wystawienia opery dziecięcej. Hans Krasa i Adolf Hoffmeister napisali tę operę w 1938 r., lecz jej premiera odbyła się właśnie w tym obozie. Wystawiono ją tam 55 razy. Na koniec zagrano ją na potrzeby filmu propagandowego Der Führer schenkt den Juden eine Stadt (Hitler daje Żydom miasto). Gdy tylko skończono filmowanie, wszyscy uczestnicy zostali wysłani do Oświęcimia. Większość z nich została skierowana prosto do komór gazowych, łącznie z kompozytorem, reżyserem Kurtem Gerronem, dziećmi i muzykami. Opera ta dawała Żydom w Theresienstadt chwile zapomnienia o koszmarze wojennym i o czekającym ich losie.

Do realizacji spektaklu zaproszeni zostali: Chór Dziecięcy Miasta Łodzi oraz Muzycy Filharmonii Łódzkiej, w rolę Brundibara wcielił się Filip Warot. Za kierownictwo muzyczne odpowiadał Prof. Waldemar Sutryk, asystentem kierownika muzycznego była Barbara Urzędowicz, a reżyserię Artur Hofman. Autorką choreografii była Walentyna Batrak. Kostiumy i scenografię stowrzyli Maja Grau i Tomasz Ciesielski.

Po koncercie odbył się wernisaż wystawy „Tu nie latają motyle” będącą wyborem prac dzieci z obozu w Theresienstadt. Podczas wernisażu o idei wystawy opowiedziała kurator p. Ernestyna Hanf Boksenbaum.

Organizatorzy koncertu:
Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Producent:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Partnerzy:
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Czeskie Centrum, Austriackie Forum Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im.W.Strzemińskiego w Łodzi, Chór Dziecięcy Miasta Łodzi.

Patronat Honorowy:
Ambasador Republiki Czeskiej dr. Ivan Jestrab, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

fot. Chrystian Orzeszko/ Słowo Żydowskie

Newsletter Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera.