26 kwietnia, 2019

[:pl]

Muzeum Getta Warszawskiego oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zapraszają na pokaz plenerowy spektaklu Teatru Telewizji “Okno na tamtą stronę”.
Spektakl poświęcony jest twórczości Władysława Szlengla – poety i kronikarza getta. Autora związanego z Warszawą, tworzącego w języku polskim, popularnego tuż przed wojną.

Inscenizacja to rodzaj podróży artystycznej przez przedwojenną, pełną szlagierów scenę i ulice Warszawy. Lekka forma kabaretowa tak charakterystyczna dla lat trzydziestych, stanowi wyraźny kontrapunkt dla czasu okupacji i specyfiki życia artystycznego w getcie. Sam fakt funkcjonowania kabaretu gettowego, nie jest dla każdego współczesnego odbiorcy oczywisty. Właśnie Władysław Szlengel był tym wyjątkowym, poetyckim kronikarzem czasu Zagłady. Niezwykle ostre spojrzenie na rzeczywistość getta, sarkazm i ironia to unikatowa forma komentarza i stanu ducha ludzi z zamkniętej dzielnicy. Poeta zginął pod koniec powstania, 8 maja 1943 roku. Wchodząc w świat Szlengla poznajemy innych artystów: Władysława Szpilmana, Wierę Gran i innych. Każdy tekst porusza, a im bardziej akcja zbliża się do tragicznego finału, tym większa u widza świadomość pojęć: JA, ŚWIAT, ŻYCIE, ŚMIERĆ, BÓG.

Pokaz spektaklu odbędzie się 8 maja o godz. 20:00 w przestrzeni kamienicy przy ul. Waliców 14, w której mieszkał Władysław Szlengel

Wstęp wolny!

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach obchodów 76. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Więcej informacji o spektaklu: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1246439

a o wydarzeniu tutaj

fot. Stanisław Loba/TVP

_MG_8068

[:]