35 – lecie pracy artystycznej Dariusza Wójcika

6 wrześniu 2020 roku w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” Dariusz Wójcik z okazji 35-lecia pracy artystycznej uhonorowany będzie Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS– najwyższym odznaczeniem przyznawanym w dziedzinie kultury.

Dariusz Wójcik – ceniony gdański artysta i znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego ma ogromne zasługi dla kultury polskiej. Przez cały okres swojej pracy twórczej nie spoczywał na laurach lecz wciąż poszukiwał nowych inspiracji i form wyrazu scenicznego. Powołał do życia szereg cennych inicjatyw kulturalnych, które do dzisiaj przywoływane są w pamięci melomanów.

Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Jeden z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy.

Przez lata doświadczeń jak artysta, animator kultury, założyciel gdańskiego Teatru Otwartego, wypracował swój własny styl i profil działalności ukierunkowany przede wszystkim na spektakle muzyczne, spektakle słowno-muzyczne, widowiska, koncerty i koncerty inscenizowane.
Wśród nich, od kilku lat, prym wiodą koncerty i widowiska, m.in. z muzyką 20-lecia międzywojennego.
Zafascynowany muzyką retro postanowił jubileusz swojej pracy artystycznej uczcić projektem obejmującym muzykę, za popularyzację której otrzymał Honorowe Wyróżnienia „Złoty Liść Retro” z rąk Michała Fogga – praprawnuka nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał w 2013 roku w uznaniu zasług i dorobku artystycznego oraz za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu 20-lecia  międzywojennego, a w szczególności za koncert „Co nam zostało z tych lat” z przebojowymi piosenkami Mieczysława Fogga. Wspomniany koncert odbył się w Białej Sali Ratusza Głównego Miasta Gdańska dla uczczenia 50 urodzin artysty.

„Złoty Liść Retro” wręczono mu podczas koncertu „Czar Piosenki Retro”, który odbył się w Sali Koncertowej Polskiego Radia (Studio S1) im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w którym udział wzięła plejada wybitnych artystów polskiej estrady – dotychczasowych laureatów „Złotego Liścia Retro”.

Widowisko „Zimny drań” połączone z promocją płyty CD dla uczczenia jubileuszu pracy artystycznej Dariusza Wójcika odbędzie się  6 września 2020 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

W programie widowiska znajdą się przebojowe piosenkami, m.in. Eugeniusza Bodo – ikony przedwojennego kina i estrady, których twórcami byli znakomici kompozytorzy i poeci polscy żydowskiego pochodzenia: Białostocki, Petersburski, Wars, Gold, Palestr,  Tuwim, Hemar, Włast i Schlechter.

W koncercie promującym płytę CD pod tym samym tytułem, wystąpią gościnnie śpiewacy:
Bogna Forkiewicz, Aga Skawińska, Jacek Szymański
– znani i cenieni artyści scen Trójmiasta, którzy biorą udział w projektach Teatru Otwartego prezentujących m.in. piosenki okresu międzywojnia.

Śpiewakom towarzyszyć będzie Trio Fogg w składzie: Andrzej Wojciechowski – klarnet, Katarzyna Rogalska – skrzypce, Rafał Lewandowski – fortepian.
Wystąpią również tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT w Łomży.
Koncert poprowadzi Stanisława Grażyński.


PATRONAT HONOROWY:

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego JAROSŁAW SELLIN

Wojewoda Pomorski DARIUSZ DRELICH

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW Miasta Gdańska

MECENAT:

Fundacja im. Franciszka Stefczyka

ARGO

PATRONAT MEDIALNY:

TVP Kultura

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
Słowo żydowski

Radio Gdańsk

trojmiasto.pl

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:

Radio RMF CLASSIC

PARTNERZY:

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga

Muzeum Gdańska

WYDAWCA PŁYTY:

SOLITON

REALIZATOR NAGRANIA:
Tomasz Kaczor

PRODUCENT PŁYTY I ORGANIZATOR GŁÓWNY:

Teatr Otwarty w Gdańsku/ Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku

80-278 Gdańsk, ul. Chrzanowskiego 45/1

www.teatrotwarty.pl

dariuszwojcik@teatrotwarty.pl

Newsletter Bądź na bieżąco i zapisz się to our newslettera.