11 kwietnia, 2017

[:pl]

Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta oraz wręczenie medali “Powstania w Getcie Warszawskim”. Tak, 19 kwietnia Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Stowarzyszenie Żydów Kombatantów, uczczą rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Jak co roku, 19 kwietnia, głównym punktem obchodów są uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, które rozpoczynają się o godz. 12.00. Udział w nich wezmą: przedstawiciele organizacji żydowskich, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, władze państwowe i samorządowe, korpus dyplomatyczny, reprezentanci polskich instytucji kultury, a także mieszkańcy stolicy. Następnie uczestnicy złożą kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci, związanych z Gettem Warszawskim (m.in. pod pomnikiem Szmula Zygielbojma, czy przy Bunkrze Anielewicza). Uroczystości zakończą się na Umschlagplatz.

O godz. 17.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, uhonoruje medalami “Powstanie w Getcie Warszawskim” osoby zasłużone dla dialogu polsko-żydowskiego.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile upamiętniającą Powstanie w Getcie Warszawskim. Podczas akcji, wolontariusze rozdadzą 100 tysięcy papierowych żonkili.

Tegoroczne obchody Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim obejmą również koncert z cyklu “Ocalić od zapomnienia”, który odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, a także widowisko “Co czytałem umarłym. Władysław Szlengel – poeta getta” przygotowany przez Teatr Scena, na które organizatorzy zapraszają 22 kwietnia.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce od początku swojego istnienia, czyli od 1950 r., jest depozytariuszem pamięci o Zagładzie polskich Żydów. Najważniejszą rocznicą, którą celebruje TSKŻ jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Każdego roku, pod Pomnikiem na warszawskim Muranowie, członkowie TSKŻ gromadzą się, aby oddać hołd powstańcom. “Pragnąłbym aby mieszkańcy Warszawy pamiętali o tym żydowskim czynie zbrojnym, pierwszym powstaniu w okupowanej Europie. Myślę, że wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że Warszawa jest miastem dwóch powstań” – powiedział Artur Hofman – Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce

Plakat TSKZ 74 Rocznica X

[:]